Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim studii superioare (consilier juridic ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim studii superioare (consilier juridic debutant)

Sunt absolventa de drept promotia 2013 si la angajare la un privat mi s-a oferit doar minimul pe economie de 800 ron .Eu stiu ca pt studii superioare anul trecut minimul a fost 1400 pt studii superioare.Indicati-mi va rog legea sau articolul din Codul muncii unde este prevazuta salarizarea la studii superioare
pai esti jurista acum, de ce nu cauti singura??

ti se ofera salariu pt studii superioare cand POSTUL pentru care esti incadrata solicita aceste studii. adica atunci cand esti angajata pe post de consilier juridic.
daca esti mecanic, poti sa ai sute de studii, degeaba.
Corect. Am citit tot felul de articole dar nu alm gasit unul in care sa scrie clar salarul de la care se porneste.Cele de la resurse umane spun ca e corect salariul de 800 pt incadrarea unui consilier juridic.Eu nu sunt convinsa de aceea am apelat la dumneavoastra
Angajatorul are obligatia de a asigura salariul minim de 800 lei/luna. Daca in CCM aplicabil, sau in Regulamentul intern nu sunt prevazute, in mod expres, salarii minime diferentiate, atuinci incadrarea la 800 lei/luna este legala.
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.07.2013, salariul minim brut este de 800 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.