Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Trei intrebari despre mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Trei intrebari despre mediere

1.informarea despre mediere e gratuita,dar medierea?Puteti sa-mi spuneti concret cam cat costa?Puteti da un exemplu,doua?
2. Daca procesele "clasice" se spune ca dureaza mult(nu se iau masuri sa dureze putin!...), medierea va rezolva cazul, problema reclamantului in timp scurt(cam cat timp ?!)?!Tot ...in ani de zile?!
3. La mediere trebuie sa-mi caut avocat?
Va multumesc.
Informarea de mediere este gratuita.
Daca esueaza medierea dar platiti mediatorul nu ati facut nimic.

Daca faceti medierea si se incheie acordul de mediere va fi mai usor la instanta.
Procesul poate dura un termen.

Fiecare mediator cere niste bani in functie de cum apreciaza.

Puteti veni cu avocat la mediere deoarece mediatorul de multe ori nu are studii juridice si pot aparea tot felul de probleme la instanta.
Si daca mediatorul are studii juridice este bine sa aveti avocat deoarece avocatul vegheaza sa nu fiti pacalit in actul pe care il semnati.
Pacaleala se poate face si fara intentie de catre cineva anume si sa fie din vina dvs. exclusiva datorata nestiintei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De acord cu domnul avocat.
Informarea este gratuita.
Medierea in sine nu e gratuiti
Intr-o prima faza trebuie sa banuiti dumneavoastra ca cel cu care vreti sa va judecati e cu capul pe umeri si va dori sa ajunga un compromis cu dumneavoastra.
Pasii sunt urmatorii
1. Mediatorul il invita pe celalalt si pe dumneavoastra la o anumita data si ora la el la cabinet sa va spuna de ce e mai bine sa va intelegeti, decat sa ajungeti in instanta. Daca el nu raspunde la invitatie, ii mai trimite una.
Dumneavoastra il puteti suna sa ii spuneti ca e mai bine sa va intelegeti amiabil.
E clar ca daca dumnealui va trimite la origini, n-o sa va mediati in veci si tot la instanta va duceti.
2. Daca partea adversa accepta, atunci mergeti la mediator si incheiati impreuna un contract de mediere in care ambele parti platesc onorariu la mediator.
3. urmeaza sedinte separate de mediere. Mediatorul va ia pe dumneavoastra separat si va intreaba ce doriti. Puteti fi insotit de avocat care vegheaza ca totul e legal si ca ulterior va iveti alege cu ceva din nebunia asta, Mediatorul poate fi de orice profesie si uneori le cam scapa lucrurile juridice.
4. Apoi il ia pe celalalt deoparte, il intreaba ce doleante are si cum vede el lucrurile.
5. apoi va aduce pe amandoi fata in fata si va determina sa ajungeti la o solutie convenabila pt ambele parti.
6. daca ati ajuns la un acord, incheiati Acordul de mediere.
7. Acordul de mediere, pentru a fi titlu executoriu se autentifica la notar sau se duce la instanta pentru a se insera intr-o hotarare de expedient.

Durata depinde de ambele parti si de disponibilitatea mediatorului, de programul sau. Poate dura 3 zile sau poate dura 2 luni.
Costuri: daca va luati avocat, onorariul sau pentru ca va poate ajuta la negocieri; mediatorul pt toata procedura; notarul pt autentificare.
e clar ca nu va pot da nici macar estimativ o anumita suma pentru ca fiecare are propriul tarif practicat.

apelati la mediere numai daca stiti ca va puteti intelege cu partea adversa, altfel suportati niste costuri in van.
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Eu, daca sunt licentiat in psihologie si, as zice, am o vasta cultura generala,
pot fi mediator?
Va multumesc.
daca aveti 3 ani vechime in domeniul dumneavoastra, urmati cursuri de mediator si dati un examen, da.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

(...) mediatorul de multe ori nu are studii juridice si pot aparea tot felul de probleme la instanta.

Parerea mea este ca toti mediatorii trebuie sa aiba studii juridice.
cyan, moderator