Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 309/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 309/2002

Sarut mainile/buna ziua,
Tatal meu este beneficiarul prevederilor Legii nr. 309/2002, dar de mai bine de doi ani, indemnizatia pe care o primeste nu a mai fost indexata (74 lei , in momentul de fata )
Lucrurile vor ramane asa ?
1. Din Legea nr. 309 din 22 mai 2002 privind recunoasterea si acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950-1961:

ART. 4
Nivelul indemnizatiilor acordate prin prezenta lege va fi indexat anual prin hotarare a Guvernului, in functie de evolutia indicelui preturilor de consum.

2. - Se pare ca Guvernul a uitat sa mai modifice nivelul indemnizatiei.
- Intrebati la Casa de Pensii, care plateste aceasta indemnizatie.