avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 309/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 309/2002

Sarut mainile/buna ziua,
Tatal meu este beneficiarul prevederilor Legii nr. 309/2002, dar de mai bine de doi ani, indemnizatia pe care o primeste nu a mai fost indexata (74 lei , in momentul de fata )
Lucrurile vor ramane asa ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:15, 3 August 2013
1. Din Legea nr. 309 din 22 mai 2002 privind recunoasterea si acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950-1961:

ART. 4
Nivelul indemnizatiilor acordate prin prezenta lege va fi indexat anual prin hotarare a Guvernului, in functie de evolutia indicelui preturilor de consum.

2. - Se pare ca Guvernul a uitat sa mai modifice nivelul indemnizatiei.
- Intrebati la Casa de Pensii, care plateste aceasta indemnizatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 309/2002 - medicamentatie gratuita IONUT CRACIUN IONUT CRACIUN Buna ziua, Bunicul meu se incadreaza in prevederile legii 309/2002, efectuand stagiul militar in perioada 1950-1961. Articolul 5 al acestei legi prevede ... (vezi toată discuția)
Care pensionari nu platesc cass -ul ? claclacla claclacla Va rog sa ma lamuriti daca se poate? Tatal meu are 80 ani si are pensia de 1400 lei impreuna cu indemnizatia conforma legii 309/2002(LEGE nr.309 din 22 mai ... (vezi toată discuția)
Cer ajutor in cazul tatalui meu stefan29 stefan29 Tatal meu a fost beneficiarul legii nr. 309 din 22 mai 2002 fiind ca a efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în ... (vezi toată discuția)