Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contopire pedepse si extradare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contopire pedepse si extradare

Buna ziua,

Am o cunostinta care executa o pedeapsa in Finlanda ( 1 an ) pentru furt si tot pentru furt are o decizie definitiva si irevocabila de 1an si 8 luni in Suedia. Am mai multe intrebari referitoare la cazul descris mai sus :
1, Fiind fapte concurente, se poate depune cerere de contopire? Cine poate depune aceasta cerere ( detinutul sau un avocat contractat ) si in ce tara....avand in vedere ca dupa ispasirea pedepsei in Finlanda - undeva prin luna septembrie a.c. - va fi dus in Suedia ptr executarea pedepsei de acolo?
2, Se poate depunere cerere de extradare pentru executarea restului de pedeapsa in tara, in Finlanda sau in Suedia?
3, Daca cineva poate veni cu solutii viabile si ar fi dispus sa discute cu sotia persoanei in cauza, va rog sa lasati un nr. de contact pe privat.

Multumesc,
Daca vreti contopire in strainatate vorbiti cu avocati de acolo.
Legea romana nu conteaza deloc.