avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de imprumut

Am imprumutat o suma de bani de la o persoana fizica si am facut un contract de imprumut la notar prin care se stipuleaza: ,, Noi partile convenim de comun acord ca in cazul in care eu, imprumutatul nu am achitat suma imprumutata la data scadenta si au trecut 30 de zile de la implinirea termenului, prezentul inscris sa fie investit cu formula executorie si eu, imprumutatul, sa fiu executat silit cu privire la toate bunurile si veniturile mele, fara nici o alta formalitate prealabila, obligandu-ma in acelasi timp ca pentru fiecare zi de intarziere sa platesc penalitati de 0,01% din suma imprumutata''
Eu, imprumutatul, nu pot sa platesc suma la data scadenta si nici nu am bunuri de valoare pe numele meu, ce mi se poate intampla?
Ultima modificare: Luni, 5 August 2013
trion74, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 15:09, 5 August 2013
Daca lucrati, vi se pune poprire pe venitul salarial si se va opri 1/3 din acesta, sau din pensie.
Pentru a se intampla lucrul acesta trebuie sa deschida proces prin judecatorie?
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 5 August 2013
trion74, utilizator
Nu. Are titlu executoru, merge direct la executor si acesta cere incuvintarea executariii, care se da cam in 3 zile. In maxim o saptamana puteti avea deja poprire pe cont si/sau la angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut banesc - titlu executoriu? bsb bsb cum poate fi pus in executare un contract de imprumut banesc, in valoare de 20.000 de euro, dc are si clauza potrivit careia \"prezentul contract reprezinta ... (vezi toată discuția)
Cum imi pot recupera banii imprumutati ?? alexxxaaandru alexxxaaandru Am imprumutat suma de 2000 de euro unei cunostinte initial nu am vrut sa fac contract notarial dar am zis hai domnule sa merg si la notar ca cine stie . ... (vezi toată discuția)
Imprumut cu contract notar bianca_shofro bianca_shofro Buna. Am si eu o intrebare si sper din tot sufletul sa primesc raspunsul asteptat. Am dat bani imprumut unei persoane fara dobanda cu contract incheiat la ... (vezi toată discuția)