Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de imprumut

Am imprumutat o suma de bani de la o persoana fizica si am facut un contract de imprumut la notar prin care se stipuleaza: ,, Noi partile convenim de comun acord ca in cazul in care eu, imprumutatul nu am achitat suma imprumutata la data scadenta si au trecut 30 de zile de la implinirea termenului, prezentul inscris sa fie investit cu formula executorie si eu, imprumutatul, sa fiu executat silit cu privire la toate bunurile si veniturile mele, fara nici o alta formalitate prealabila, obligandu-ma in acelasi timp ca pentru fiecare zi de intarziere sa platesc penalitati de 0,01% din suma imprumutata''
Eu, imprumutatul, nu pot sa platesc suma la data scadenta si nici nu am bunuri de valoare pe numele meu, ce mi se poate intampla?
trion74, utilizator
Daca lucrati, vi se pune poprire pe venitul salarial si se va opri 1/3 din acesta, sau din pensie.
Pentru a se intampla lucrul acesta trebuie sa deschida proces prin judecatorie?
Va multumesc.
trion74, utilizator
Nu. Are titlu executoru, merge direct la executor si acesta cere incuvintarea executariii, care se da cam in 3 zile. In maxim o saptamana puteti avea deja poprire pe cont si/sau la angajator.