Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 55/2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 55/2013

OUG 55/2013 se aplica si pt salariatii din privat(SRL) ?
Mi s-a restructurat postul in iulie 2013 - functia avuta director economic.
Am 6 salarii compensatorii de incasat.
Mi s-a comunicat ca aceste salarii compensatorii vor fi impozitate cu 85% conf. OUG 55/2013.Este corect ?Dar daca se vor trece pe prime ?
Din cate stiam aceste salarii compensatorii nu intra in baza de impozitare a calculului contributiilor(cas,cass,somaj) ci numai a impozitului pe salarii de 16%.
Multumesc,
DanaL
OUG 55/2013 se aplica numai angajaţilor cu funcţii de conducere sau persoanelor care sunt numite în calitate de membru în consilii de administraţie şi consilii de conducere.

OUG nr.55/2013
ART. II
Prin derogare de la prevederile art. 43 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, cota de impozit pe venit este de 85% pentru veniturile reprezentând salarii/indemnizaţii/sume compensatorii acordate, în condiţiile legii, cu ocazia încetării contractului de muncă, raportului de serviciu sau mandatului, angajaţilor cu funcţii de conducere sau persoanelor care sunt numite în calitate de membru în consilii de administraţie şi consilii de conducere.