avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 55/2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 55/2013

OUG 55/2013 se aplica si pt salariatii din privat(SRL) ?
Mi s-a restructurat postul in iulie 2013 - functia avuta director economic.
Am 6 salarii compensatorii de incasat.
Mi s-a comunicat ca aceste salarii compensatorii vor fi impozitate cu 85% conf. OUG 55/2013.Este corect ?Dar daca se vor trece pe prime ?
Din cate stiam aceste salarii compensatorii nu intra in baza de impozitare a calculului contributiilor(cas,cass,somaj) ci numai a impozitului pe salarii de 16%.
Multumesc,
DanaL
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:40, 6 August 2013
OUG 55/2013 se aplica numai angajaţilor cu funcţii de conducere sau persoanelor care sunt numite în calitate de membru în consilii de administraţie şi consilii de conducere.

OUG nr.55/2013
ART. II
Prin derogare de la prevederile art. 43 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, cota de impozit pe venit este de 85% pentru veniturile reprezentând salarii/indemnizaţii/sume compensatorii acordate, în condiţiile legii, cu ocazia încetării contractului de muncă, raportului de serviciu sau mandatului, angajaţilor cu funcţii de conducere sau persoanelor care sunt numite în calitate de membru în consilii de administraţie şi consilii de conducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota de 85% zxz19 zxz19 buna dimineata cota de impozitare de 85% ( OUG 55/2013 care modifica Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 93/2012 privind înfiinţarea, organizarea şi ... (vezi toată discuția)
Oug 77/2013 florina_1 florina_1 buna ziua! Lucrez in invatamantul preuniversitar si conform OUG 77/2013 am fost trecuta de pe functie de conducere pe functie de executie conf art.3 din ... (vezi toată discuția)
Responsabil ceac si membru in consiliul de administratie? radumariana33 radumariana33 Sunt responsabilul Comisiei de evaluare si asigurare a calitatii intr-o unitatea scolara de 4 ani. In ultimii 2 ani am fost membru in Consiliul de ... (vezi toată discuția)