avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actele autentice notariale - nr.exemplare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actele autentice notariale - nr.exemplare

Buna seara
Am inteles ca mai nou, conform legii Actele autentice notariale se intocmesc intr-un singur exemplar original.
Este valabil si pentru contractele de vanzare cumparare?
Multumesc!
Toate cele bune!

Cel mai recent răspuns: cretzustancu , utilizator 20:36, 5 August 2013
Puteti solicita copii legalizate cate doriti, ca au aceeasi putere juridica ca si originalul.
Conform Noului Regulament de punere in aplicare a Legii 36/1995 actele autentice se vor elibera partilor in duplicat. Va exista un singur original cu semnatura partilor care se va afla in arhiva notarului, partilor eliberandu se cate duplicate vor dori, avand aceeasi forta probanta ca si originalul. Copia legalizata se va face dupa duplicat, iar copiile legalizate din arhiva biroului notarial vor avea valabilitate 6 luni.
Contractul de vanzare este autentic. Regulamentul va intra in vigoare incepand cu data de 12 August 2013.
Multumesc!
M-am lamurit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copia legalizata, forta juridica martzianu martzianu Buna ziua, Am tot cautat in Legea notarilor publici şi a activităţii notariale 36/1995 rep si cu actualizarile ulterioare, si nu gasesc nicaieri, nici la ... (vezi toată discuția)
Contract apartament pierdut lex_ad lex_ad ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare apartament malinadevala malinadevala Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo diferenta intre un contract de vanzare si un contract de vanzare-cumparare?O ruda a achizitionat un imobil ... (vezi toată discuția)