Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executarea silita a bunurilor din locuinta ipotecata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executarea silita a bunurilor din locuinta ipotecata

Mai avem putin timp pana cand vom fi executati silit pentru un credit ipotecar
Am rugamintea daca stiti cum se procedeaza cu executarea bunurilor din locuinta . Atunci cand creditul va fi declarat scadent ne putem astepta in orice clipa sa vina sa ne ia lucrurile din casa? Sau vor incepe cu vanzarea imobilului ipotecat si doar apoi a bunurilor din locuinta? Mie mi s-ar parea normal sa vanda imobilul si doar in cazul in care se vinde la o valoare mai mica atunci sa imi execute bunurle dar vreau sa stiu totusi la ce sa ma astept , sa imi vand si ultimele bunuri gen frigider , aragaz , etc ( o parte din mobilier am vandut-o deja )
Va multumesc anticipat
In general nu sunt executate aceste bunuri, mai ales ca o parte din ele nici nu pot fi urmarite silit.Le puteti lua din casa, dupa ce se va vinde la licitatie.
Anumite bunuri nici nu sunt urmaribile: bunurile de uz personal sau casnic strict necesare debitorului si familiei sale etc.
Oricum, in cazul dvs. se scoate doar imobilul la licitatie.
Cu mentiunea ca daca nu se va indestula, pana la concurenta cu intreaga datorie, creditorul va poate executa silit si alte bunuri mobile ( de ex. autoturismul) sau venituri ( salarii etc.).