Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie minor in Franta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie minor in Franta

doresc sa calatoresc cu fetita mea de 7 luni, in Franta. Sunt mama singura, nu am fost casatorita cu tatal copilului iar acesta nu a dorit sa stie nimic despre acest copil. In certificatul de nastere al fetitei nu apare numele tatalui. ce documente sunt necesare: trebuie pasaport, certificatul de nastere este suficient?
multumesc
pasaport pt copil si certificat de nastere
Trebuie sa aibe pasaport, certificatul de nastere nu este act de identitate.
ii va trebui ca sa se obseve ca nu nimeni inscris la numele tatalui si deci nu are nevoie de procura din partea lui
@Mihaela cred ca vorbim de lucruri separate. Eu am raspuns userului in sensul ca nu poate calatori cu minorul doar in baza certificatului de nastere , care nu este act de identitate , ci cu pasaport.
Nu este vorba de procura.....cred ca stiti ce este o procura . Este vorba de declaratie. Copilul nu se da prin procura ca sa zicem asa....procura, mandatul este un act unilateral prin care se imputerniceste cineva sa indeplineasca acte juridice si adiacent acestora si fapte ....
Declaratia consimtamant reprezinta acordul parintelui/parintilor dat pentru ca minorul/minorii sa calatoreasca in afara tarii insotiti de altcineva sau de celalalt parinte.
ContSters250994, utilizator
Da. Certificatul de nastere este necesar pentru a dovedi ca nu are tata si nu trebuie acordul tatalui.