Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Achizitionare autovehicul inmatriculat in Bulgaria
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Achizitionare autovehicul inmatriculat in Bulgaria

Buna ziua! Doresc sa cumpar o masina inmatriculata pe filiera Bulgaria si am cateva nelamuriri. In primul rand, vanzatorul (roman) are procura de folosinta, din cate am citit pe alte forum-uri, este posibil ca aceea procura sa-i dea drept de vanzare a autovehicului? In al doilea rand, va rog sa ma corectati daca gresesc, de la vanzator trebuie sa primesc urmatoarele: copie dupa cartea de identitate, talonul, asigurarea RCA, verificarea tehnica, cv carte mare(specifica masinilor inmatriculate in Bg), imputernicirea tradusa in romana si pe verso in limba bulgara si in ultimul rand contractul de vanzare- cumparare dintre subsemnatul si vanzator (roman). Iar mai departe cum ar trebui sa procedez ca sa pot inmatricula masina in Romania cu acte in regula, adica sa trec toate actele masini pe numele meu?
Pentru a inmatricula masina in Romania trebuie să detineti (asa cum văd că stiti) toate actele masinii si un document de vânzare cumparare cu PROPRIETARUL masinii (dacă este în limba bulgară trebuie sa-l traduceti cu apostila.).
Constantin A. Z. Ciurel, Consilier juridic