Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Poze / screen shot siteuri si drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Poze / screen shot siteuri si drepturi de autor

Buna seara.
Scuze daca am postat in alta ograda. Intentionez sa scriu o carte suport pt curs despre o gama de produse. Pe ici pe colo as dori sa ilustrez unele scrise cu imagini de pe internet sau chiar un screen shot in care sa se vada mai multe de pe un site.
Sub poza va aparea linkul de unde am luat poza.

Pt a nu avea probleme cu drepturi de autor sau ceva minuni de acest gen, e corect doar specificarea linkului sau mai trebuie mai mult de atat??
Parerea mea este ca ar fi bine sa cereti acordul in scris persoanelor care detin drepturi de autor asupra materialului pe care doriti sa il utilizati. Succes!
Parerea d-voastra e f importanta pt mine mai ales ca m-am gandit si la eu la aceasta posibilitate. Totusi daca informatiile sunt publice pe internet, din pct de vedere legal si nu din pct de vedere personal, mai trebuie sa cer acest acord??
Informatiile publicate pe internet au drepturi de autor pana la proba contrarie.