Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Poate un avocat reprezenta interesele unui sportiv?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Poate un avocat reprezenta interesele unui sportiv?

Din cate stiu, interesele sportivilor se reprezinta de catre impresari acreditati, in baza contractului de impresariere, insa poate si un avocat sa faca acelasi lucru? Ce poate face impresarul si nu poate face un avocat?
Avocatul poate reprezenta DIN PUNCT DE VEDERE JURIDIC un sportiv. Pentru a impresaria un sportiv este nevoie de o autorizare în domeniu.
Ce poate face impresarul si nu poate face un avocat?

Avocatul poate reprezenta si apara interesele unui sportiv in instanta,pe cand impresarul nu are acest drept
Impresarul poate reprezenta interesele sportivului in cazul trasferului sportivului
Daca vorbim despre fotbal, regulamentul privind agentii de jucatori al FRF, prevede urmatoarele:

Articolul 3 - Admisibilitatea agenţilor de jucători cu licenţă
1 Activitatea agenţilor de jucători poate fi exercitată doar de persoane fizice cărora
FIFA/FRF/o altă asociaţie naţională le-au eliberat licenţă pentru o astfel de activitate.
Doar agentul de jucători are dreptul de
a reprezenta şi promova interesele jucătorilor şi/sau cluburilor în legătură cu alţi jucători
şi/sau cluburi.

Exista insa urmatoarea exceptie:

Articolul 4 - Persoanele fizice exceptate

2 O persoană fizică autorizată legal să practice avocatura în conformitate cu legislaţia în vigoare în ţara sa de reşedinţă poate reprezenta un jucător sau un club în timpul negocierii unui transfer sau a unui contract de muncă.

In concluzie, in ceea ce priveste fotbalul, avocatul poate reprezenta atat jucatorii cat si cluburile in toate activitatile pe care le pot presta si agentii de jucatori. In alte sporturi cel mai probabil nu exista reglementari stricte ca in fotbal, deci probabil avocatul poate reprezenta interesele oricarui sportiv in vederea negocierilor purtate.
emiltatu a scris:

Daca vorbim despre fotbal, regulamentul privind agentii de jucatori al FRF, prevede urmatoarele:

Articolul 3 - Admisibilitatea agenţilor de jucători cu licenţă
1 Activitatea agenţilor de jucători poate fi exercitată doar de persoane fizice cărora
FIFA/FRF/o altă asociaţie naţională le-au eliberat licenţă pentru o astfel de activitate.
Doar agentul de jucători are dreptul de
a reprezenta şi promova interesele jucătorilor şi/sau cluburilor în legătură cu alţi jucători
şi/sau cluburi.

Exista insa urmatoarea exceptie:

Articolul 4 - Persoanele fizice exceptate

2 O persoană fizică autorizată legal să practice avocatura în conformitate cu legislaţia în vigoare în ţara sa de reşedinţă poate reprezenta un jucător sau un club în timpul negocierii unui transfer sau a unui contract de muncă.

In concluzie, in ceea ce priveste fotbalul, avocatul poate reprezenta atat jucatorii cat si cluburile in toate activitatile pe care le pot presta si agentii de jucatori. In alte sporturi cel mai probabil nu exista reglementari stricte ca in fotbal, deci probabil avocatul poate reprezenta interesele oricarui sportiv in vederea negocierilor purtate.

Cel mai la obiect raspuns de pana acum, insa, totusi...de ce in fotbal nu am auzit decat de impresari care negociaza transferuri de jucatori, iar avocatii...apar si ei, insa doar in situatiile litigioase...?
Poate pentru ca de obicei agentii sunt oameni de fotbal care au sau au avut niste conexiuni iar avocatii nu au vrut sa-si bata capul cu asta. Sau poate avocatii nu stiu, majoritatea lor ca pot face si asta.