Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mutatie - implicatii, riscuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mutatie - implicatii, riscuri

Sunt proprietarul unui apartament in care nu locuiesc si pe care nu-l inchiriez.
O ruda m-a rugat sa-i fac mutatie la aceasta adresa.
Ce implica realizarea acestei proceduri?
Ma refer la riscuri si costuri.
Va multumesc
OIL, utilizator
banuiesc ca sa l luati in spatiu. Trebuie sa va duceti cu actul casei la Politie sa dati o declaratie ca l luati in spatiu sau declaratia o puteti da in forma autentica la notar. Dvs ramaneti proprietarul apartamentului.
Va multumesc pentru raspuns si va mai rog, daca se poate:
Fac doar ce mi-ati recomandat in mesaj?
Nu trebuie incheiat contract de inchiriere?
daca faceti contract de inchiriere trebuie sa l inregistrati la fisc trebuie sa platiti impozit pe chirie. daca nu incasati nicio chirie nu faceti.
Am inteles. Il iau in spatiu fara obligatia incheierii unui contract de inchiriere, chiar daca o sa locuiasca in apartament ( fara a-mi plati chirie).

Va multumesc
OIL, utilizator