Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura speciala

Buna ziua
am o cumnata care doreste sa cumpere o locuinta in bucuresti pe care ulterior sa mi/o inchirieze mie iar eu doresc sa/mi fac mutatie pe noua locatie Cum trebuie procedat legal in condițiile in care ea nu poate veni in tara , trebuie sa/mi faca procura sa cumpar apartamentul pe care ulterior sa mi/l inchiriez legal la fisc si unde ulterior sa.mi fac mutatie. Se poate ? Multumesc
Pentru cumparare va poate face procura dvs, insa pentu inchieriere, trebuie sa imputerniceasca alta persoana (nu puteti sa incheiati un contract de inchiriere cu dvs insusi. Sa semnati si ca imputernicit al ei si ca locatar)
Deci trebuie trimise 2 procuri si o declaratie: o procura pentru cumparare, o procura pentru inchiriere si o declaratie ca e de acord sa va ia in spatiu.
Toate, numai la Ambasada sau Consulat.