avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament in lipsa proprietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament in lipsa proprietarului

Buna, asi dori sa dau in chirie apartamentul fiicei mele ,cine este in strainatate .
Ce acte sunt necesare la Adm Finantelor ? ( ea doreste sa inchirieze)
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 14 Martie 2012
ili47, utilizator
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 17:15, 14 Martie 2012
Trebuie sa aveti o procura din partea fiicei, pentru a putea semna in locul ei contractul de inchiriere.
Nu puteti semna intr-un contract pentru ambele parti.
Nu poti fi in acelasi timp locator si locatar, sau vanzator si cumparator.
Procura va trebui s-o dea pe numele altcuiva, care sa semneze la locatar (chirias).
Contractul va trebui intocmit in trei exemplare si inregistrate la finante, dintre care unul ramane la ei, unul la locator si unul la locatar.
procmarci a scris:

Nu puteti semna intr-un contract pentru ambele parti.
Procura va trebui s-o dea pe numele altcuiva, care sa semneze la locatar (chirias).


Utilizatorul care a adresat intrebarea o va reprezenta doar pe fiica, locatarul (chiriasul) fiind o alta persoana.
da ,eu reprezant pe fiica mea .aceasta imputernicire la notar ? sau potae sa trimtia din strainatate si prin email ? multumesc pt.raspunsuri
Procura trebuie s-o faca fie la Ambasada sau Consulatul tarii noastre in tara respectiva, fie la un notar de acolo, cu apostila, iar in Romania o veti traduce si legaliza. Trebuie sa va trimita originalul prin posta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura din strainatate Nearlygoods Nearlygoods Asi dori si eu sa stiu daca plec cu tatal in spania iar mama este acolo poate face procura prin notar? si daca da cum pune apostila din cate stiu trebuie ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament roby2019 roby2019 Fratele meu este in Germania de ceva timp impreuna cu sotia si doreste sa cumpere un apartament in Romania.Problema e ca la consulat e distanta mare si vrea sa ... (vezi toată discuția)
Procura - apostila teomicri teomicri Buna ziua, imi trebuie o procura de la sotul meu ,care e acum in Anglia ,pentru a semna la banca prelungirea creditului.Sa se duca la ambasada (consulat) ? O ... (vezi toată discuția)