avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament

Fratele meu este in Germania de ceva timp impreuna cu sotia si doreste sa cumpere un apartament in Romania.Problema e ca la consulat e distanta mare si vrea sa trimita copii la buletine sa faca viramentul din contul lui de euro in contul vanzatorilor.Se poate face tranzactia in aceasta cauza? sau sa ii trimitem noi o procura prin curier ca el sa o semneze si sa o scaneze sa o trimita pe email notarului?Va rog sa ma ajutati cu aceasta speta.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:35, 13 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Procura o poate formula la orice notar din Germania si trimis in tara ORIGINALUL.
Aici o traduceti la traducator autorizat si legalizati la notar traducerea.
Dupa aceia puteti semna in locul lui si semnatura sa-i fie opozabila.
Actele se incheie la NOTAR si acesta nu admite altfel de acte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti ce face cu procura la notarul german. Decat daca fratele vrea să arunce cu niste sute de euro.
In Germania nu exista autentificare. Iar pentru încheierea unui contract de vânzare, obligatoriu va fi nevoie de o procură în formă autentică. Altfel, nu i-o va accepta nimeni. Nici tradusă, nici apostilata, nici legalizată, nici nimic.
Cu alte cuvinte, fie merge la Consulat, fie vine personal in România.
Procuri prin corespondență nu se fac. Persoana se prezintă în fața notarului.
Cu banii mai așteptați. Nu va grăbiți să faceți viramentul fără să clarificăti daca face procura la Consulat sau vine in țară.
Procura speciala se perfecteaza in limba romana, la CONSULAT/ AMBASADA.

In acest caz timpul este foarte limitat,poate sa ii trimita banii tatalui meu ca sa o cumpere pe numele lui,el fiind vaduv si apoi el sa ii faca donatie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine va grăbește atat de tare?

Alte discuții în legătură

Iesirea unui minor din romania in germania, cat costa procura? Francesca26 Francesca26 Eu locuiesc in germania impreuna cu părinții mei, ei vor sa ma trimita in romania dar la întoarcerea din romania in germania imi trebuie procura si aceasta ... (vezi toată discuția)
Procedura schimbare certificat de nastere model vechi in certificat nou si apostilare burgundy burgundy Buna ziua, Am cautat mai multe informatii dar nu imi este foarte clar cum ar trebui sa procedez mai exact in cazul urmator. Fratele meu vrea sa se ... (vezi toată discuția)
Procura pentru vinzare imobil julius jr julius jr Fratele meu locuieste in Italia. La plecare mi-a facut o procura pentru administrarea bunurilor lui.Acum doreste sa vinda imobilul di Romania al carui ... (vezi toată discuția)