Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura din strainatate

Asi dori si eu sa stiu daca plec cu tatal in spania iar mama este acolo poate face procura prin notar? si daca da cum pune apostila din cate stiu trebuie Apostila de la Haga ca sa fie buna sa nu ma intoarca la vama si unde (sa o legalizeze) sper ca nu trebuie neaparat prin Consulatul Spaniei la ambasada asa scap mai repede va rog niste informatii daca ar putea sa o faca mama prin notar si cum? iar daca merge prin notar cand mi-o trimite in tara aici (RO)eu trebuie sa o traduc si sa i pun apostila? sau cum astept raspuns multumesc. PS am varsta de 16 ani
De ce sa nu faca acea procura prin Consulatul Romaniei din Spania? .... in asa fel , nu mai aveti nevoie de traducerea procurii facute la un notar spaniol.
ia mult timp prin consulatul spaniei la ambasada asa doreste sa o faca prin notar , de exemplu : da declaratia notaru pune apostila o trimite in romania eu o traduc o legalizez si gata nu? ce doresc eu sa stiu e daca se poate face si prin notar ca la ambasada, din cate stiu sau am auzit nu toti notarii publici pot pune apostila
Notarii nu pun apostlila. In Romania se ocupa Camerele Notarilor publici pt apostilari si supralegalizari ale inscrisurilor notariale.