Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare bon motorina din Macedonia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare bon motorina din Macedonia

Buna ziua.

Am urmatoarea intrebare:
Administratorul firmei a achitat cu cardul firmei la o benzinarie din Macedonia. Cum inregistrez bonul de motorina? Ce declaratie trebuie intocmita? Macedonia este in UE? Stiu ca a aderat.

Multumesc frumos.
Macedonia nu este membra UE. Aveti aici statele [ link extern ]

Bonul se inregistreaza pe baza de decont cheltuieli. Nu se declara niciunde.

Mai jos e cazul in care achizitia pe baza de bon era din stat UE.

Si daca era achizitia din stat membru UE, achizitia nu era intracomunitara:

ART. 130^1 Achiziţiile intracomunitare de bunuri
(1) Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.

Achizitia din stat UE pe baza de bon este achizitie locala in statul membru respectiv si este neimpozabila in Romania. Pt ca nu se face dovada ca combustibilul a parasit statul respectiv, ca sa fie considerata achiz. intracomunitara.
Ioan Petru Butariu, Contabil