Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura externa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura externa

Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la urmatoare intrebare :
Sunt de la o firma din Bucuresti care are contact de colaborare cu X Romania.Intr-o deplasare externa (in Austria) angajatii nostrii au alimentat de la X Austria (aceeasi companie, punct de lucru diferit), aceasta ne-a emis o factura cu TVA de 20 %, in EURO. Cum inregistrez aceasta factura, ca prestare de servicii intracomunitare???
Mentionez ca ei au un nr.valid de inregistrare pt.TVA.
inregistrati ca o achizitie neimpozabila in romania, tva achitata in austria reflectandu-se in costul carburantului.
Sa inteleg ca nu este o achizitie intracomunitara? Exista o baza legala?
da, exista.

ART. 130^1 Achiziţiile intracomunitare de bunuri
(1) Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.
Multumesc.