Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie recapitulativa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie recapitulativa

O societate comerciala isi trimite directorul general intr-o delegatie in Ungaria cu autoturismul proprietate a societatii comerciale. In Ungaria directorul alimenteza autoturismul cu benzina, dupa care se reintoarce in Romania.
Trebuie declarata aceasta operatiune in declaratia recapitulativa de TVA?
Nu. In cazul de fata nu putem spune ca a avut loc o achizitie intracomunitara de bunuri.
Codul fiscal
ART. 1301
Achiziţiile intracomunitare de bunuri
(1) Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor
.
Nu se declara astfel de achizitii in declaratiile recapitulative, intrucat nu sunt achizitii intracomunitare. Sunt bunuri consumabile.