avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amanare proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amanare proces

Buna ziua.
Sunt judecat intr-un proces pentru furt calificat.
Am mai discutat pe forum.
Am amanat procesul 2 sapt, ptr a-mi angaja un avocat.
Avocatul a citit dosarul, iar in dosar se cer 1400 lei daune.
Avocatul mi-a spus ca trebuie sa platsc suma pana la urmatorul proces, daca nu imi da condamnare .
Este adevarat, sau avocatul pe care l-am angajat nu este bun.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 18:42, 17 Martie 2009
Sunt de acord cu cele discutate cu avocatul dvs.
Adica sa inteles ca pentru un furt calificat in care bunurile au fost recuperate, nu am mai avut dosar penal niciodata, iar partea civila estimeaza in dosar un prejudiciu de 140 mil vechi pentru ca nu a mers internetu intro anumita zona 1 zi....
imi da condamnare cu inchisoare?
Nu trebuie ca partea civila sa ma judece intr-un proces separat ptr daune?
Nu sunt de acord cu avocatul dvs. Recuperarea prejudiciului, indiferent de data cind se face , nu duce automat la inlaturarea raspunderii penale. Faptul ca partea pagubita s-a constituit parte civila in procesul penal este o procedura normala, se judeca deodata. In primul mesaj vorbiti de 1400 lei ( 14 milioane vechi) iar pe urma spuneti 140 milioane. Nu ati spus ce reprezinta aceasta suma, este vorba doar despre daune materiale? Si cum anume a facut dovada acestui cuantum partea civila? Este certa suma? Sunt mai multe aspecte care trebuie avute in considerare. In ce priveste condamnarea, si aceasta depinde de probele care au fost administrate sau se mai pot administra in cauza.
In proces separat, nu.
Dar trebuie vazut daca intradevar atata a fost prejudiciul. Cam cusut cu ata alba atata prejudiciu.
Deci:
Toate bunurile valoreaza 4600 ron.
Au fost recuperate partial, adik 95 %, deoarece unul din bunuri sa deteriorat.
In dosar este o hartie in care partea civila estimeaza un prejudiciu de 10000 ron deoarece in ziua respectiva nu a mers internetul in zona de unde am luat eu bunurile.
Dar vreau sa inteleg ceva.
Sunt bagat la art 208, art 209 alin : a, e, i ,g (pe timp de noapte, in 2 , intr-un loc public}
Un avocat bun ce poat esa obtina in instanta cel mai bine ptr mine
Daca acum la urmatorul proces se prezinta numai avocatul ce se intampla.

Alte discuții în legătură

Dosar penal de inselaciune ionutz2011cent ionutz2011cent sunt cercetat intr-un dosar de inselaciune pe internet in cazul unor schimburi de telefoane , adica oamenii i-mi trimiteau un telefon sau produs electronic si ... (vezi toată discuția)
Parte vatamata nelid_63 nelid_63 In urma cu 2 ani am fost victima unui furt din locuinta mea , bunurile furate fiind in valoare de aproximativ 30.000 RON. Dupa 6 luni de la acest furt , ... (vezi toată discuția)
Furt calificat stefan2008ro stefan2008ro Ma poate ajuta cineva cu nishte raspunsuri. Acum 1 an si ceva impreuna cu un prieten am sustras mai multe shiwch-uri de pe scarile la mai multe blocuri. Am ... (vezi toată discuția)