Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere abonament telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere abonament telefon

buna seara

stiu ca probleme asemanatoare s-au mai dezbatut pe forum, insa nu am intalnit situatia mea:
am incheiat acum 5 luni un abonament pe 12luni cu o firma de telefonie fara insa a beneficia de vreo oferta sau subventie din partea lor.
ce pot face pentru a rezilia contractul fara a plati taxa de reziliere impusa de ei precizand inca o data ca nu am beneficiat de nici o oferta, am semnat doar contractul am primit SIM-ul si atat.
Multumesc
Rezilierea unui contract se poate face doar in baza clauzelor privind rezilierea din acel contract.
Daca in acele clauze exista vreo prevedere prin care rezilierea se poate face daca operatorul nu v-a transmis vreo oferta in decurs de, sa zicem 6 luni si nu 5, atunci contractul s-ar putea rezilia.
Dar nu cred ca exista astfel de clauze de reziliere si o astfel de clauza nu este logic sa fie introdusa intr-un contract de prestari servicii indiferent despre ce fel de servicii este vorba.

La ce fel de "subventii" va referiti? Probabil la reduceri de tarife!
Acestea trebuie sa fie prevazute in contract si pot constitui motiv de reziliere daca acest lucru este inscris la clauzele de reziliere.
Idem cazul "ofertelor" de mai sus.
Cititi cu atentie contractul si vedeti e scrie la capitolul " conditii de reziliere "