Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Plata timbru de mediu - masina mostenita
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Plata timbru de mediu - masina mostenita

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de inmatricularea autoturismului.
In 2011 am cumparat o masina pe care am inmatriculat-o pe numele mamei. La vremea respectiva nu trebuia sa platesc timbru de mediu deoarece masina nu era la prima inmatriculare in Romania. Intre timp a intervenit decesul mamei si schimbarea legii timbrului de mediu. Acum vrem sa facem succesiunea la mostenire dupa mama si masina o sa apara ca fiind mostenirea tuturor fratilor (suntem 3 frati), iar ca sa o trec pe numele meu trebuie sa fac partaj cu fratii mei. Asta nu e o problema pentru ca fratii imi cedeaza partea lor, dar problema apare la inmatricularea masinii. O sa fie nevoie sa platesc timbru de mediu avand in vedere ca masina imi provine din mostenire si apoi partaj intre frati?
Deschideti urgent procedura succesorala si aveti sanse sa scapati de taxa.
ContSters250994, utilizator
Dezbateti succesiunea si faceti partajul.