Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda RATB

Buna ziua,
sunt in situatia de a fi primit amenda RATB.
Greseala a fost a mea, nu incerc sa scap de consecinta.
Doar am fost surprinsa sa constat ca am fost intimidata si abuzata pentru obtinerea amenzii pe loc. Cum efectiv nu aveam cei 50 de lei am cerut sa mi se trimita amenda acasa. Le'am dat abonamentul Ratb, presupunand ca pot avea acces la datele mele dar ei au insistat sa le dau CI. la refuzul meu au sunat, sau au mimat ca suna la politie si mi'au spus ca daca va veni politia, voi avea de platit astfle:
50 lei pe loc sau 150 ulterior + 250 lei amenda data de politie pentru ca am reuzat legitimarea.
Am dat CI, am semnat procesul verbal si vad acum pe site RATB ca de fapt 48 de ore platesc doar 50lei, controlorii nu au mentionat asta; insistau sa platesc pe loc caci altfel voi plati 150 lei....
Nu vreau sa contest amenda.
Intrebarea mea este daca pot face o plangere catre RATB, nu judecatorie, unde sa vorbesc de lipsa de profesionalism a lucratorilor.
Va multumesc.
Bineinteles ca aveti dreptul sa faceti o sesizare la RATB cu privire la comportamentul controlorilor. Important este sa cunoasteti numarul legitimatiei celor care v-au controlat iar daca nu il cunoasteti puteti depune copia tichetului suprataxei care are un nr de serie iar pe spate ar trebui sa fie nr. liniei, semnatura controlorului si nr legitimatiei acestuia.