Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi are tatal asupra copilului daca nu se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi are tatal asupra copilului daca nu se implica financiar in timlul sarcinii?

Buna seara.

Mentionez ca nu suntem casatoriti si nu locuim impreuna.
Avem un copil. Pentru moment tatal nu doreste sa se implice dpdv financiar,
mentionand ca va avea grija de copil dupa ce se va naste.
Va rog sa imi spuneti ce drepturi are dupa nastere si cum pot
demonstra ca nu a contribuit financiar pentru a nu-l recunoaste drept tatal
copilului?

Va multumesc.
Nu, deocamdata nu aveti un copil.
Drepturile copilului conceput Art. 36
Drepturile copilului sunt recunoscute de la conceptiune, insa numai daca el se naste viu.
Nu tine de dvs sa il recunoasteti drept tata, daca vrea sa fie tata si sa recunoasca pe cel mic, o va face si fara voia dvs.

Art. 415

(2) Copilul conceput si nascut in afara casatoriei poate fi recunoscut de catre tatal sau.

Formele recunoasterii Art. 416
(1) Recunoasterea poate fi facuta prin declaratie la serviciul de stare civila, prin inscris autentic sau prin testament.
(2) Daca recunoasterea este facuta prin inscris autentic, o copie a acestuia este trimisa din oficiu serviciului de stare civila competent, pentru a se face mentiunea corespunzatoare in registrele de stare civila.
(3) Recunoasterea, chiar daca a fost facuta prin testament, este irevocabila.

Va avea toate drepturile, iar dvs il puteti obliga la plata si pt perioada de sarcina.
Despagubiri Art. 428
(1) Mama copilului poate cere pretinsului tata sa ii plateasca jumatate din:
a) cheltuielile nasterii si ale lehuziei;
b) cheltuielile facute cu intretinerea ei in timpul sarcinii si in perioada de lehuzie.
(2) Mama poate solicita aceste despagubiri chiar si atunci cand copilul s-a nascut mort sau a murit inainte de pronuntarea hotararii privind stabilirea paternitatii.
(3) Dreptul la actiune al mamei se prescrie in termen de 3 ani de la nasterea copilului.
(4) Mama nu poate cere aceste despagubiri daca nu a formulat si actiune pentru stabilirea paternitatii.
gi-jane2, moderator
Vă mul?umesc pentru răspunsul documentat.
Vă rog să îmi spune?i cum pot solicita despagubirile respective.
Înseamnă că trebuie să am facturi de la fiecare serviciu/obiect cumpărat?
,,Aten?iile" pt medici cum se cuantifică?
Nu poate fi decăzut din drepturile părinte?ti din start, pentru că nu s-a implicat în timpul sarcinii?
gi-jane2, moderator
Nu poate fi decazut nici daca nu se implica nici apoi..
Dupa cum vedeti mai sus, le cereti doar odata cu stabilirea paternitatii.. sau dupa ce il recunoaste, fara sa fie " tata" de bunavoie sau fortat, nu puteti pretinde aceste despagubiri.
Da , ar trebui justificate aceste cheltuieli, facturi , bonuri- " atentiile " nu se deconteaza . Puteti pretinde jumatate din cheltuielile facute.
Sunt de parere sa va vedeti linistita de sarcina, sa nu va ganditi acum la astea. Dupa nastere, vedeti ce si cum, lucrurile se pot aseza de la sine.
offtopic : pt a completa un mesaj, folositi functi aediteaza, multumesc.

Eu zic sa nu luati decizii pripite si nu actionati la cald. Va inteleg supararea si probabil se datoreaza si situatiei in care sunteti dar mai ales indiferentei tatalui. Mi se pare ciudat ca tatal sa se implice doar dupa nastere dar inainte deloc. Cred ca ar trebui sa vedeti ce anume il face sa aiba acest comportament neadecvat fata de Dvs. Ati avut vreo discutie in contradictoriu?
Am avut discutii. Copilul a aparut dupa despartire. Insista sa reluam relatia si eu nu imi mai doresc.