avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi are tatal asupra copilului daca nu se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi are tatal asupra copilului daca nu se implica financiar in timlul sarcinii?

Buna seara.

Mentionez ca nu suntem casatoriti si nu locuim impreuna.
Avem un copil. Pentru moment tatal nu doreste sa se implice dpdv financiar,
mentionand ca va avea grija de copil dupa ce se va naste.
Va rog sa imi spuneti ce drepturi are dupa nastere si cum pot
demonstra ca nu a contribuit financiar pentru a nu-l recunoaste drept tatal
copilului?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 09:21, 13 August 2013
Yna draga, prin acest copil veti fi uniti toata viata, daca vreti, daca nu, asta e trista realitate.
El poate sa nu contribuie niciodata daca nu vrea si dvs. nu insistati cu recunoasterea copilului, dar la orice varsta a copilului, poate cere inscrierea numelui sau in certificatul de nastere al copilului si sa obtina drepturi.
Cum s-a mai spus: daca nu se intampla vreo nenorocire, esti intr-o relatie cu domnul respectiv pentru urmatorii (cel putin) 18 ani. Cu alte cuvinte, o relatie pe termen foarte lung.

Poti cere despagubiri in valoare de pana la jumatate din cheltuielile aferente sarcinii, nasterii si lehuziei. DAR daca vei apela la cele mai scumpe servicii bazandu-te ca iti vei recupera banii mai tarziu s-ar putea sa nu fie chiar asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli cu nasterea de la iubit SilviaMoldo SilviaMoldo Daca iubitul meu m a dat in judecata pentru stabilirea paternitatii baietelului nostru eu ii mai pot cere jumatate din cheltuielile de nastere sau daune? (vezi toată discuția)
Cand pot face testul de paternitate? Oanadombos Oanadombos Buna seara,am trăit în concubinaj cu tatăl fetiței mele timp de 4 ani jumate,relația s-a deteriorat în timpul sarcini ceea ce a dus si la despărțire, ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor serban.m serban.m Buna ziua,as dori sa stiu pentru recunoasterea unui minor de catre tata in instanta,stabilirea pensiei alimentare si cheltuieli de judecata,se poate obtine si ... (vezi toată discuția)