avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... S.O.S
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

S.O.S

MULT SUCCES TUTUROR !
AM LUAT EXAMENUL DE PRIMIRE IN PROFESIA DE AVOCAT IN BAROUL SUCEAVA IN DEC.2008 SI CAUT CU DISPERARE AVOCAT INDRUMATOR. DACA CINEVA MA POATE AJUTA, VA ROG SA MA ANUNTATI. VA VOI FI RECUNOSCATOR. PE CURAND.

Daca cineva este in situatia mea l-as ruga sa-mi scrie.
Stiu ca nu este o reteta pentru gasirea avocatului indrumator, dar astept cateva sfaturi de la cei care au reusit. Orice ajutor este binevenit.Stiu ca este putin jenanta intrebarea, dar cam cat ;costa; contractul de colaborare ? Daca cineva are rabdarea si bunavointa sa-si impartaseze experienta, ii multumesc din suflet.
Pe curand.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2009
dany1, utilizator
Cel mai recent răspuns: dany1 , utilizator 17:56, 27 Martie 2009
Daca cineva este in situatia mea l-as ruga sa-mi scrie.
Stiu ca nu este o reteta pentru gasirea avocatului indrumator, dar astept cateva sfaturi de la cei care au reusit. Orice ajutor este binevenit.Stiu ca este putin jenanta intrebarea, dar cam cat ;costa; contractul de colaborare ? Daca cineva are rabdarea si bunavointa sa-si impartaseze experienta, ii multumesc din suflet.
Pe curand.
Adica ai fost la cabinetele avocatilor, tuturor si nimeni nu ar avea nevoie de un avocat stagiar colaborator decat contracost sau daca ai fi fost fiul nu stiu cui important? Impartaseste-ne tu aceasta experienta pe care ai avut-o! Eu n-am fost decat la o avocata in Cluj si m-a refuzat. Mi-a spus ca m-ar costa la cine m-ar primi cam 25.000 euro. Eu inca traiesc cu speranta ca exista un loc pentru fiecare undeva, daca chiar vrea sa-si foloseasca pregatirea pe care a urmat-o.
Draga monique, ai prevazut exact cam cum stau lucrurile. Am o mare nelamurire, in cazul in care eforturile gasirii avocatului indrumator nu dau roade, Baroul este ¨´obligat¨´ sa-ti gaseasca unul sau ramane impasibil ? Legea 51/1995 prevede ca Baroul sprijina aspirantul la avocat stagiar numai ca presupun ca asta depinde de bunavointa fiecaruia in parte. Ma intreb daca domnii avocati care pretind aceasta suma indicata de tine isi mai aduc aminte de inceputurile carierei lor ? Presupun ca nu. Unitatea profesiei de avocat pe care o apara inclusiv in acest forum, vad ca este o pura fatada.
Pe curand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiar 2011 ContSters120042 ContSters120042 Buna seara tuturor si bun venit in profesie celor 300 si ceva (400?) care au promovat examenul de admitere in barou. Sunt la dispozitia intrebaciosilor pentru ... (vezi toată discuția)
As dori opinia unor avocati definitivi sbdcl sbdcl cum ati facut cu stagiatura ,ati facut la un avocat inteleg, dar cum s a intamplat mai exact ,banuiesc ca sunt unele chestii ce trebuiesc stiute ,va rog sa ... (vezi toată discuția)
Maestru avocat stagiar Andrei Dina Andrei Dina Este adevarat ca in cazul in care un stagiar membru al baroului Bucuresti (de exemplu) nu are maestru, baroul este obligat sa ii gaseasca? (vezi toată discuția)