Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa pentru cladire inchiriata de la stat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa pentru cladire inchiriata de la stat

In situatia in care , titularul dreptului de proprietate , o institutie de stat ,nu isi reevaluaza cladirea , asa cum precizeaza Codul fiscal , cine plateste taxa penalizatoare de 10-20% asupra valorii de inventar ., a cladirii ?
Reglementarea din Codul fiscal , referitoare la plata taxei pentru cladire , in locul titularului dreptului ,nu este neconstitutionala ?, dar sanctionarea chirisului pentru neindeplinirea obligatiei proprietarului ?
Pe aceasta tema controversele sunt vesnic de actualitate. Si eu sunt curios sa aflu punctul de vedere al unui specialist.