Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare bilant cu rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare bilant cu rezerva legala

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire la F10 R30 acolo unde este vorba de rezerva legala: pe cele doua coloane trebuie sa apara aceiasi suma tinand cont de faptul ca pe prima coloana este soldul la 01.01.2013 iar pe a doua soldul la 30.06.2013, iar nota contabila de constituire a rezervei a fost facuta in ianuarie si la bilantul la 31.12.2012 apare o suma mai mica (ex. : bilant la 31.12.2012 F10R30C2 = 40 lei; bilant la 30.06.2013 F10R30C1 = 80 lei = F10R30C2).
Cum este corect?
Multumesc!
In F10 rd 30 nu este doar rezerva legala (de 5% aplicată asupra profitului) care trebuie constituita cf art 183 din Legea 31/1990 - a societatilor, ci toate rezervele constituite aprobate de AGA.

Rezerva legala se inregistreaza in anul in care se constituie. Deci in anul 2012 daca erati obligati sa o constituiti trebuia sa faceti nota 129 = 1061 la 31.12.2012. Vedeti si Ghidul practic de aplicare a ordinului 3055-editat in 2010 de CECCAR la pag 702.

ordin 3055/2009:

Contul 129 "Repartizarea profitului" este un cont de activ.
În debitul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- rezervele constituite, potrivit legii, din profitul realizat în exerciţiul financiar curent (106).
În creditul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (121).
Soldul contului reprezintă profitul repartizat, aferent exerciţiului financiar încheiat.

Oricum ati facut inregistrarea rezervelor, Formularul 10 rd 30 trebuie sa contina sold cont 106 asa cum apare in balanta.
Ioan Petru Butariu, Contabil