Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocati de milioane de euro...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocati de milioane de euro...

Nu imi vine sa cred cand aud de onorarii de 1 milion euro , pe langa spaga de 1.5 milioane de euro ...

[ link extern ]
se pare ca nerusinarea merge de mana cu coruptia .

Nu e ilegal sa percepi un asemenea onorariu , dar nici moral nu cred ca e .

Cam miroase urat onorariul asta , totusi
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Credeati ca se dau 500 de euro la judecatori asa cum afirma oamenii ca au auzut ei de la avocatii lor?
Sa fim seriosi.
Cand se invart bani se invart sume mari.
Au mai fost onorarii de 1 milion de euro...doar ca nu s-a stiut in mod oficial...

Un onorariu de 390 000 euro a dat fiscul de curand la o casa de avocatura.

In acest caz a fost o mare ameteala se pare.A avut multi avocati si pana la urma s-a ajuns la asa ceva.
Avocata dadea banii inapoi cand nu iesea din arest.
Avocata a facut denunt impotriva judecatoarei.
Si impotriva avocatei s-a facut plangere pentru inselaciune.Este insa vorba de trafic de influienta se pare.

Singurul care scapa se pare ca este Dinel Staicu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mi se pare aiurea. Banuiesc ca un avocat onest, doctor, poatesa ia 10 000 euro maxim onorariu pt. un dosar de crima, si acolo daca reprezinta p. vatamata si ala e plin de bani ... iar altii iau sute de mii de euro, pentru ce? :))))

Infractiuni economice?
Da, este complicat de discutat...
Sa stiti ca si pe infractiuni economice se scot multi bani insa probele sunt adesea indubitabile.
Adica doar ca fapta este legala ii scapa pe inculpati si nu prea scapa.
Mai usor se scapa pe crima...
bagobond a scris:

Mi se pare aiurea. Banuiesc ca un avocat onest, doctor, poatesa ia 10 000 euro maxim onorariu pt. un dosar de crima, si acolo daca reprezinta p. vatamata si ala e plin de bani ... iar altii iau sute de mii de euro, pentru ce? :))))

Infractiuni economice?

10.000 de euro? in penal?:) astea sunt sume mici.depinde despre ce infractiune e vorba si cat de complex e dosarul.oricum partile sunt libere sa se inteleaga asupra onorariului.daca se platesc si taxele catre stat, nimeni nu are nicio treaba cu onorariile.problema apare in schimb cand se cer bani pentru a fi dati ca mita,atunci e evident ca nu este onorariu ci doar "mutarea banilor dintr-o mana in alta".peste tot justitia este corupta intr-o oarecare masura, asta nu inseamna ca toti judecatorii sunt manjiti.