avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocati de milioane de euro...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocati de milioane de euro...

Nu imi vine sa cred cand aud de onorarii de 1 milion euro , pe langa spaga de 1.5 milioane de euro ...


[ link extern ]
Cel mai recent răspuns: UltraAllInclusive , utilizator 09:33, 20 August 2013
se pare ca nerusinarea merge de mana cu coruptia .

Nu e ilegal sa percepi un asemenea onorariu , dar nici moral nu cred ca e .

Cam miroase urat onorariul asta , totusi
Ultima modificare: Marți, 13 August 2013
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Credeati ca se dau 500 de euro la judecatori asa cum afirma oamenii ca au auzut ei de la avocatii lor?
Sa fim seriosi.
Cand se invart bani se invart sume mari.
Au mai fost onorarii de 1 milion de euro...doar ca nu s-a stiut in mod oficial...

Un onorariu de 390 000 euro a dat fiscul de curand la o casa de avocatura.


In acest caz a fost o mare ameteala se pare.A avut multi avocati si pana la urma s-a ajuns la asa ceva.
Avocata dadea banii inapoi cand nu iesea din arest.
Avocata a facut denunt impotriva judecatoarei.
Si impotriva avocatei s-a facut plangere pentru inselaciune.Este insa vorba de trafic de influienta se pare.

Singurul care scapa se pare ca este Dinel Staicu...
Ultima modificare: Marți, 13 August 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mi se pare aiurea. Banuiesc ca un avocat onest, doctor, poatesa ia 10 000 euro maxim onorariu pt. un dosar de crima, si acolo daca reprezinta p. vatamata si ala e plin de bani ... iar altii iau sute de mii de euro, pentru ce? :))))

Infractiuni economice?
Da, este complicat de discutat...
Sa stiti ca si pe infractiuni economice se scot multi bani insa probele sunt adesea indubitabile.
Adica doar ca fapta este legala ii scapa pe inculpati si nu prea scapa.
Mai usor se scapa pe crima...
bagobond a scris:

Mi se pare aiurea. Banuiesc ca un avocat onest, doctor, poatesa ia 10 000 euro maxim onorariu pt. un dosar de crima, si acolo daca reprezinta p. vatamata si ala e plin de bani ... iar altii iau sute de mii de euro, pentru ce? :))))

Infractiuni economice?


10.000 de euro? in penal?:) astea sunt sume mici.depinde despre ce infractiune e vorba si cat de complex e dosarul.oricum partile sunt libere sa se inteleaga asupra onorariului.daca se platesc si taxele catre stat, nimeni nu are nicio treaba cu onorariile.problema apare in schimb cand se cer bani pentru a fi dati ca mita,atunci e evident ca nu este onorariu ci doar "mutarea banilor dintr-o mana in alta".peste tot justitia este corupta intr-o oarecare masura, asta nu inseamna ca toti judecatorii sunt manjiti.

Alte discuții în legătură

Caracter prolific cabinete de avocatura Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Am fost astazi printr-un oras de maxim 50000 de locuitori, nu prea mare sau important al Romaniei... si am ramas impresionat de ce am observat... ... (vezi toată discuția)
Criterii de calcul onorariu de succes avocat in contestatie la executare ContSters277537 ContSters277537 Am cunoscut un avocat care sa reprezinte familia mea intr-o contestatie la executare. Dumnealui s-a uitat un minut pe acte, somatia de executare a stat la ... (vezi toată discuția)
Este posibil? vanda vanda Este posibil ca in Romania unde traiesc mai multi oameni saraci onorariul unui avocat in cazul unui proces penal sa ceara un onorariu de 40000 de euro? Va ... (vezi toată discuția)