Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins cu permisul suspendat

Buna ziua,in urma cu 3 luni mi,a fost suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile pentru cumul de puncte,si mam urcat la volan si mau prins mi,au intocmit dosar penal si de 3 luni nu am primit nimic,am fost la politie unde este dosaru si mi,au confirmat ca dosaru se afla in cercetari si ca pot sa fac cerere la parchet pentru o dovada de circulatie cu posibilitatea prelungiri intrebarea mea este urmatoarea pot sa fac cerere pentru dovada deodata ce pe dovada mea scrie FARA DREPT DE CIRCULATIE?
andrei36, utilizator
Puteti face dar nu veti rezolva nimic, opinia mea.
de ce credeti ca nu pot rezolva nimic?
din moment ce perioada de suspendare a permisului s-a terminat , ar trebui sa va dea dovada de circulatie pe perioada cercetarilor.
Atentie insa la dosar ,nu-l tratati cu indiferenta , am vazut recent multe cazuri la care s-a finalizat cu inchisoare cu executare (1-3 ani)
Dl consilier, utilizatorul are dosar penal acum si a primit dovada fara drept de circulatie, asa prevede legea.
ART. 111*)
(1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reţine în următoarele cazuri:
a) la cumularea a cel puţin 15 puncte de penalizare;
b) când titularul acestuia a săvârşit una dintre infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3) şi (5);
c) la săvârşirea uneia dintre contravenţiile prevăzute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) şi în situaţia prevăzută la art. 115 alin. (1);
d) când titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie;
e) când prezintă modificări, ştersături sau adăugări ori este deteriorat;
f) când se află în mod nejustificat asupra altei persoane;
g) când perioada de valabilitate a expirat.
(2) La reţinerea permisului de conducere, în cazurile prevăzute la alin. (1), titularului acestuia i se eliberează o dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi d), precum şi în cele menţionate la art. 85 alin. (2) şi (4), art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1), art. 92 alin. (3) şi (5) şi la art. 102 alin. (3) lit. a) şi c), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează fără drept de circulaţie.
Multumesc anticipat