avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins cu permisul suspendat

Buna ziua,in urma cu 3 luni mi,a fost suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile pentru cumul de puncte,si mam urcat la volan si mau prins mi,au intocmit dosar penal si de 3 luni nu am primit nimic,am fost la politie unde este dosaru si mi,au confirmat ca dosaru se afla in cercetari si ca pot sa fac cerere la parchet pentru o dovada de circulatie cu posibilitatea prelungiri intrebarea mea este urmatoarea pot sa fac cerere pentru dovada deodata ce pe dovada mea scrie FARA DREPT DE CIRCULATIE?
Ultima modificare: Marți, 13 August 2013
andrei36, utilizator
Cel mai recent răspuns: andrei36 , utilizator 15:33, 17 August 2013
Puteti face dar nu veti rezolva nimic, opinia mea.
de ce credeti ca nu pot rezolva nimic?
din moment ce perioada de suspendare a permisului s-a terminat , ar trebui sa va dea dovada de circulatie pe perioada cercetarilor.
Atentie insa la dosar ,nu-l tratati cu indiferenta , am vazut recent multe cazuri la care s-a finalizat cu inchisoare cu executare (1-3 ani)
Dl consilier, utilizatorul are dosar penal acum si a primit dovada fara drept de circulatie, asa prevede legea.
ART. 111*)
(1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reţine în următoarele cazuri:
a) la cumularea a cel puţin 15 puncte de penalizare;
b) când titularul acestuia a săvârşit una dintre infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3) şi (5);
c) la săvârşirea uneia dintre contravenţiile prevăzute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) şi în situaţia prevăzută la art. 115 alin. (1);
d) când titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie;
e) când prezintă modificări, ştersături sau adăugări ori este deteriorat;
f) când se află în mod nejustificat asupra altei persoane;
g) când perioada de valabilitate a expirat.
(2) La reţinerea permisului de conducere, în cazurile prevăzute la alin. (1), titularului acestuia i se eliberează o dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi d), precum şi în cele menţionate la art. 85 alin. (2) şi (4), art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1), art. 92 alin. (3) şi (5) şi la art. 102 alin. (3) lit. a) şi c), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează fără drept de circulaţie.
Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Am circulat cu numere rosii expirate BratianuGMarius BratianuGMarius In ziua de 05 07 2012 am circulat cu numere rosii ezpirate de o zi ,chiar fara sa-mi dau seama ca 30 de zile inseamna de pe 05 pana pe 04 luna urmatoare si nu ... (vezi toată discuția)
Oug nr. 146 din 4 noiembrie 2008, pentru modificarea art. 111 din oug nr. 195/2002 onu84 onu84 Buna seara! Imi poate spune cineva daca ''ORDONANTA DE URGENTA nr. 146 din 4 noiembrie 2008 pentru modificarea art. 111 din Ordonanta de urgenta a Guvernului ... (vezi toată discuția)
Suspendarea dreptului de conducere IrinaFabyan IrinaFabyan Cum e posibil ca permisul sa iti fie suspendat pe loc, cu dovada de 0 zile, specific, cauza nefiind alcoolemia?? (vezi toată discuția)