Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitionarea pe firma a unei autoutilitare SH din ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitionarea pe firma a unei autoutilitare SH din Germania numerar si fara TVA

Vreau sa stiu daca legea imi permite cumpararea unei masini Mercedes Sprinter SH din 2010 in valoare de 16900 Euro (net, fara TVA) in numerar din Germania.
Masina va fi folosita pentru transportul marfii la clienti deci nu are legatura cu samsarii care revand masini.
Firma este platitoare de TVA si apare in registrul operatorilor intracomunitari cu TVA valid. Firma vanzatoare din Germania este de asemenea valida TVA - un autohouse.
Intrebarea este cum se inregistreaza contabil (pasii) in conditiile in care banii au fost scosi din firma si schimati in EURO in vederea achitarii cash.
Adica, banii din contul firmei au fost scosi si au ajuns in casa iar din casa au fost transformati in EURO iar la venire cu bunul se ataseaza factura.
Contabila mea nu stie pasii si considera ca nu pot achizitiona bunul cash.
Legislatia din Romania nu permite persoanelor juridice cumpararea de valuta de la casa de schimb valutar. Asa ca, ati luat o suma in lei din casieria firmei, ati cumparat valuta ca persoana fizica si ati cumparat masina din Germania.

In contabilitate, eu as inregistra aceste operatiuni asa, considerand ca asociatul a cumparat valuta din banii proprii, la cursul casei de schimb valutar, a incheiat cu firma un contract de imprumut in care se stipuleaza ce va primi inapoi contravaloarea in lei la acest curs a sumei in euro pe care o cheltuie pentru achizitionarea unei masini (pentru o mai buna intelegere presupun ca avem cursul BNR 4,43 lei/euro si cursul casei de schimb 4,45 lei/euro):

(1) ridicare numerar din casierie in baza dispozitiei de plata:

542 = 5311 cu 75205 lei
cu suma in lei ridicata (echivalentul in lei al valorii in euro a masinii la cursul casei de schimb valutar)

(2) cumpararea si plata masinii din banii asociatului:

2313 = 401 cu 74867 lei
cu valoarea in euro a masinii la cursul BNR

4426 = 4427 cu 17968,08 lei
inregistrarea taxarii inverse

401 = 4511 cu 74867 lei
cu valoarea in euro a masinii la cursul BNR

665 = 4511 cu 338 lei
cu diferenta de curs valutar

(3) restituirea avansului acordat si plata imprumutului:

5311 = 542 cu 75205 lei

4511 = 5311 cu 75205 lei

Iulian MANEA, Contabil
MUltumesc de ajutor.