Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Falsul si uzul de fals se prescriu ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Falsul si uzul de fals se prescriu ?

uzul de fals sub semnatura privata se prescrie in termen de 3 ani? conform art 122 CP?Daca au trecut 2 ani si5-6 luni ce cai as avea pentru a impiedica prescrierea?plingere impotriva procurorului?plingere impotriva organului de cercetare penala ?(politie) trebuie sa existe o cale?.Nu doresc sa supar am deschis o gramada de subiecte urmare a unui accident de munca dar mai mult ca sigur se urmareste ,,PRESCRIEREA,, intrucit sint intrunite toate elementele deschiderii procesului numai ca nu incepe si singurul motiv este implinirea termenului de 3 ani
Prescriptia raspunderii penale in cazul infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata intervine dupa 5 ani de zile, dar daca acest curs este intrerupt de la momentul intreruperii va curge alt termen, fara a se putea depasii insa 10 ani care reprezinta termenul de prescriptie speciala.
ART. 290
Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul din modurile arătate în art. 288, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Tentativa se pedepseşte.
ART. 122
Termenele de prescripţie a răspunderii penale
#M32
(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:
#B
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.
#M32
(1^1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana juridică sunt:
a) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani;
b) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa închisorii de cel mult 10 ani sau amenda.
#B
(2) Termenele arătate în prezentul articol se socotesc de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni.
#M32
(3) Răspunderea penală a persoanei juridice se prescrie în condiţiile prevăzute de lege pentru persoana fizică, dispoziţiile prevăzute în art. 121 - 124 aplicându-se în mod corespunzător.
#B
ART. 123
Întreruperea cursului prescripţiei
Cursul termenului prescripţiei prevăzute în art. 122 se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act care, potrivit legii, trebuie comunicat învinuitului sau inculpatului în desfăşurarea procesului penal.
După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.
Întreruperea cursului prescripţiei produce efecte faţă de toţi participanţii la infracţiune, chiar dacă actul de întrerupere priveşte numai pe unii dintre ei.
#M46
ART. 124
Prescripţia specială
Prescripţia înlătură răspunderea penală oricâte întreruperi ar interveni, dacă termenul de prescripţie prevăzut la art. 122 este depăşit cu încă o dată.
#B
in urma cu doi ani cind am primit NUP nimeni nu mia dat vreo sansa am facut o plingere ajutinduma de indicatile de pe AVOCATNET ,dupa depunerea plingeri am descoperit falsul respectiv am deschis eu alt dosar pe numele celui care a facut falsul ajutat de un avocat stagiar la vermea respectiva ,am depus plingerea iar dupa masa cind am ajuns acasa am gasit plic de la parchet ca mi sa aprobat redeschiderea anchetei in UP DESCHISA DIN OFICIU deci aveam de fapt doua dosare,mam consultat cu avocata si ma indrumat sa cer COMASAREA dosarelor intrucit descoperirea falsului era PROBA in UP din oficiu ,Parchetul mia transmis ca sa luat la cunostinta de cererea mea de comasare a dosarelor si de faptul ca doresc sa ma constitui parte civila cu firma la care sa intimplat accidentul de munca.De atunci a trecut un an si ceva intretimp au fost audiati martori,sa dispus expertiza medico legala si in cele din urma in iunie sa refacut procesul verbal de constatare de catre ITM ,toate acestea imi sint FAVORABILE ba mai mult se confirma faptul ca am fost lovit de usa metalica .firmele sint vinovate ca nu miau dat EIP ,magazionerul nu recunoastr ca mar fi lovit cu usa din neatentie ,iar cel care a facut falsul urmarind prin fals sa scape firma de UP imi ride in fata,Ce sa fac eu?nu il voi ierta nici mort sa fiu,razbunarea este arma pr...... zice un proverb da trebuie sa platim pentru faptele noastre.Acum mie teama ca fapta lui se prescrie de aceea insist atit pe acest subiect ,mai mult nu ma mai descurc mi sa injumatatit venitul aproape 40% din cit luam,am avut niste credite cu asigurari incluse nu mi sau aprobat despagubirile din cauza ca in vechile acte eram gasit vinovat ca nam purtat casca din dotare ma ameninta cu executarea silita .Eu de unde sa fac rost de pierderea financiara suferita din vina cui? am 480 pensie de invalid in jur de 1800-2000 lei restante la banca ,nu reusesc sami platesc la timp gunoiul,curentul ,tv noroc ca lucreaza nevastamea 600lei iar ficamea o luat bacaloreatul da nu poate merge mai departe ca nam bani. CE SA FAC EU? sa-mi cumparKAL.....OV? Am ajuns la un nivel foarte mare de disperare. stiu d-nule avocat despre relatia avocat-procuror am totusi 52 de ani iar lupta care am inceputo o voi duce la sfirsit ,nam voie sa pierd desi avocatul angajat era stagiar anul trecut nul voi schimba ,iar in urma reprezentari mele in instanta va cistiga procesul va garantez important este sa inceapa DAR NU INCEPE FINDCA LE E TEAMA DE MINE,LE E TEAMA CA TREBUIE SA PLATEASCA MULTI ,tergiverseaza asta le e solutia alta nu au findca traim in romania
da multumesc d-nule daca cititi raspunsul dat de mine d-nului avocat laschoschi veti intelege imprejurarile uzului de fals asadar nu in termen de 3 ani ci 5ani? nu am voie sa-l las sa scape nepedepsit miera teama ca este 3 ani toate cele bune multumesc pt intelegere
buna ziua va rog scuzati ca intervin din nou pe acest subiect acum poate las comenta: daca procesul sa zicem a inceput iar persoana faptuitoare de fals primeste o pedeapsa de 1 an sau mai putin ,iar de la savirsirea faptei au trecut mai mult de 3 ani ce se intimpla? executa pedeapsa ?pun aceasta intrebare findca este interpretabila prescrierea,o primeste iar imediat dupa hotarire no executa findca sa prescris GRESESC? spre exemplu firmele cele doua au fost sanctionate cu amenzi maxime pentru nedotarea mea dar sau prescris amenzile intrucit sa descoperit incalcarea art 37-38-39 din legea 319 dupa 2 ani si 2-3 luni ?iar conform unui articol mai exact citez:conform prevederilor art.13 alin1 din ognr.2/2001 aplicarea amenzi contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savirsiriifaptei. Deci iata asa au scapat de cele doua amenzi iar acest fapt se datoreaza cui?Cred fara sa acuz ca pur si simplu statul sau anumite instituti prin INCOMPETENTA de care dau dovada FAVORIZEAZA ACTE REPROBABILE. Nu sint eu d-zeu sau Judecator ,dar asa vad lucrurile ,eu sint terminat ca cariera nu miam facut decit datoria in cei 32 de ani munciti niciodata nimeni nu a putut sami reproseze nimic da ce folos?.Atunci ca o concluzie la cele descrise de mine ce folos ca leau dat amenzi? ce folos cal va priva de libertate? se va prescrie conform altor articole facute tocmai sa protejeze,voit sau nevoit iar prin aceste prescrieri nu face altceva decit sa te injoseasca pe tine ca VICTIMA atunci navem de ce ne mira ca uni fac din nou findca cunosc aceste articole trag de timp si se prescrie da daca era conditionata intrun fel sau altul prescrierea ?de exemplu la falsul respectiv au profitat de faptul ca nu voi putea dovedi falsul miau furat actul respectiv(crezind cai originalul) lau contrafacut si lau inaintat la dosar ,daca era conditionata prescrierea sau pedeapsa ar fi fost dubla atunci cind comiti infractiunea voit?in loc de 6luni-3ani 1an-6ani iar prescrierea niciodata ,nimeni nu ar mai fi avut curajul sa repete.Am decit 10 clase nu sint nici PETRE TUTEA nici Basescu numi place sa ma contrazic dar nici sa fiu bataie de joc a nimanui
comerciantu, utilizator
buna seara citeam discutile dintre d-voastra si anumiti utilizatori ,interesant mai ales acest CEDO findca sincer cred doar acolo mi sar putea rezolva nemultumirile ,cred ca in cazul meu se urmareste ,,prescrierea faptelor,,nu stiu cum so impiedic iar citind ,,plingerea impotriva tergiversarii,, undeva prin 2012 unde sint o gramada de comentarii am inteles ca mas putea plinge la CEDO ,tot acolo in acele discuti bag de seama ca majoritatea avocatilor au ca adversari tocmai acesti procurori iar de pierdut pierde clientul.Dificil este un proces eu las evita da nu pot deocamdata si prin ce trec acuma traiesc cu impresia ca statul roman imi fura dreptul la un proces echitabil incercind sa faca posibila prescriptia faptelor. Pe scurt aceasta sesizare,plingere sau cum so numi este bine de facut acum?banui ca daca este facuta acum pot evita o sentinta dupa 3 ani de la savirsirea faptei si odata cu asta si prescrierea faptei??????