Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa fiscala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa fiscala

am 3 ani de cand lucrez la firma x .patronul este obligat sa-mi trimita fisa fiscala an de an
Fisele fiscale au fost eliminate de la 1 ianuarie 2012 iar de la acea data angajatorii nu mai obligatia sa completeze si sa depuna copii dupa aceste documente la organele fiscale.

Potrivit modificărilor aduse Codului Fiscal prin Ordonanţa Guvernului nr. 30/2011 angajatorii nu vor mai avea obligaţia completării şi depunerii fişelor fiscale. Această prevedere se aplică începând cu 1 ianuarie 2012 pentru drepturile salariale şi asimilate salariilor realizate după această dată.

Angajatorii vor avea obligaţia de a elibera, la cererea angajaţilor, un document care să cuprindă cel puţin informaţii privind: datele de identificare ale contribuabilului, venitul realizat în cursul anului, deducerile personale acordate, impozitul calculat şi reţinut, document care nu este un formular tipizat.