Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte asociatie de proprietari

CA URMARE A DECESULUI PRESEDINTELUI ASOCIATIEI DE PROPRIETARI, S-A CONVOCAT ADUNAREA GENERALA PENTRU ALEGEREA NOULUI PRESEDINTE. PARTICIPAREA A FOST CU MULT SUBSTATUTARA DESI MAJORITATEA AU SEMNAT UN CONVOCATOR DE PARTICIPARE.URMEAZA O NOUA CONVOCARE . CUM SE POATE LEGAL REZOLVA SITUATIA ASOCIATIEI,DACA NICI UN MEMBRU NU ACCEPTA ACEASTA FUNCTIE? SITUATIA E COMPLICATA STIIND CA DOAR PRESEDINTELE ARE DREPT DE SEMNATURA ASUPRA UNOR ACTE SPECIFICE .
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS!

2-
L nr 230/2007 ART. 21

Preşedintele, în situaţii deosebite, poate numi temporar dintre membrii comitetului executiv un vicepreşedinte căruia îi poate delega atribuţiile sale.

HG nr 1588/2007 Art. 18

(7) In cazul in care presedintele se afla in imposibilitatea de a-si exercita atributiile, acestea vor fi indeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmand ca in termen de 90 de zile de la data cand s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte.

Provizoriu ,pentru buna desfasurarea a activitatii asociatiei de proprietari unul dintre membrii comitetului executiv poate prelua resposabilitatea functiei de presedinte de asociatie
elga50, moderator
Dv. nu sunteti membru al asociatiei?
Daca da, atunci preluati dv. aceasta sarcina.

Interventie moderator.
Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule. E obositor si da impresia ca tipati la noi.
Multumesc pentru raspuns ! Probabil ca o sa fie o situatie mai deosebita , caci nimeni ,nici vicepresedintele nici alt membru al comitetului nu accepta sa preia sarcinile presedintelui si asta din comoditate. Eu fac parte din asociatie,dar sunt mai mult plecat din tara si atunci cand vin sunt consternat de ce sa intampla in asociatie si cum incearca fiecare sa evite o cat de mica responsabilitate civica.

Sunt membru al asociatiei,dar sunt plecat mai multe luni pe an din tara ,deci nu am cum sa fiu presedinte de asociatie !

Imi cer scuze pentru scrierea cu majuscule,aveti perfecta dreptate, este obositor la citit si pare un text agresiv.Nu am realizat,fiind concentrat asupra continutului mesajului.
elga50, moderator