Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum se poate ocupa o funcție de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum se poate ocupa o funcție de conducere

Cum se poate ocupa un post de șef birou într-o instituție publică până acum acea persoană fiind într-o funcție publică de execuție și odată terminând masterul ar dori să știe dacă poate participa la un concurs organizat de acea institiție.De la personal i se spune că nu are 2 ani din momentul în care a dat examen pentru clasa 1 grad profesional asistent.
Pentru functia publica de conducere de sef birou legea 188/1999 - statutul functionarilor publici cere o vechime minima in specialitatea studiilor superioare de 2 ani (in acesti doi ani respectivul trebuie sa fi ocupat o functie publica clasa I - studii superioare). Daca nu indeplineste conditia de vechime in specialitate, nu poate participa la concursul pentru ocuparea functiei de sef bioru.