avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 486 din 15 iulie 2010, intra in vigoare la data de 1 februarie 2014.

Legea nr. 255/2013 privind punerea in aplicare a Codului de procedura penala, care stabileste ca acesta va intra in vigoare la 1 februarie 2014, a fost publicata in Monitorul Oficial 515 din 14 august 2013.
Legea nr. 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 757, din 12 noiembrie 2012, stabileste ca tot la 1 februarie 2014 va intra in vigoare si Noul Cod penal.






Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:09, 16 August 2013
Da, devenit certa situatia acum.
Ramane de vazut daca nu vor mai face modificari legislative pana atunci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie casandralin casandralin Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in perioada decembrie 2012- iulie 2014 s-a modificat Codul Muncii si cum. Va multumesc (vezi toată discuția)
Incompatibilitati cristinappp cristinappp Buna ziua. Am rugamintea sa imi spuneti daca a aparut recent vreo lege noua legata de incompatibilitati sau a fost facuta vreo modificare la L161/2003 sau ... (vezi toată discuția)
Legea privind paza bunurilor DanStama DanStama Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti in ce lege se stipuleaza ca parterul imobilelor sa fie asigurate pana la inaltimea de 3 metri. Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)