Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil, va rog ajutati-ma!!! Am nevoie de un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil, va rog ajutati-ma!!! Am nevoie de un avocat!

Buna seara,
Am si eu o problema si as avea rugamintea daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am un baietel de 4 ani si 8 luni si am divortat anult trecut in octombrie la notar unde am semnat o conventie cu privinta la programul copilului. Am plecat cu copilul de acasa in luna iulie, deoarece stateam numai in certuri si ma mai si lovea cateodata si am preferat sa ii ofer liniste copilului. Fostul sot este recalcitrant si intodeauna pus pe scandal si m-a terorizat(dar nu am martori), el a fost intotdeauna o persoana ce mi-a zis tot timpul ca nu ma iubeste nimeni(mult timp chiar am crezut asta) ca nu m-as descurca niciodata in viata fara el si vorbea urat si bea de fata cu copilul.Eu sunt o persoana mai sensibila si mi-a fost frica de el si am acceptat chiar sa semnez o conventie cu un program si anume 3 zile la el si 4 zile la mine si cu vizite intre timp din partea noastra. Eu i-am spus ca nu e bine dar nu m-a ascultat, mi-a spus sa trebuie sa semnez si gata. Fiind singura in Bucuresti neavand pe nimeni aici si stiam ca poate sa mearga la serviciu sa fac scandal pe acolo si pot sa imi pierd serviciul(nimeni nu vrea o persoana cu probleme la servici)si prin urmare si copilul, daca nu aveam servici. Sunt disperata pentru ca isi bate joc de mine, schimba programul (obligat)cum vrea el, acum avem o saptamana la mine si o saptamana la el si a vrut in sapt mea precum si a lui sa avem o zi de vizita fiecare, dar 2 saptamani este de acord apoi i-ar schimba programul si nu mi-l mai da in ziua mea de vizita.Am fost in ziua mea de vizita sa iau copilul deoarece asa trebuia(dar era la sora lui si m-am dus acolo deoarece mi-era tare dor de baietelul meu) si m-a luat la bataie, mama si sora lui au tras copilul in casa(copilasul meu) si au inceput sa ma jigneasca si el m-a lovit cu piciorul in burta, apoi m-a strans de gat si m-a lovit cu picioarele in spate, am fost si la politie dar degeaba(nu te ajuta nimeni). Ma chinuie enorm cu mail-uri si mesaje la adresa mea cu vorbe jignitoare.Plang tare mult. Nici nu stiu ce sa mai fac, deoarece isi bate joc de mine, a influentat mult copilul, vine schimbat cand il iau si apoi isi revine. Problema fostului sot este ca eu am pe cineva acum, care ma sustine mult si se intelege bine cu copilul. Va rog ajutati-ma, eu vreau doar sa ii ofer copilului meu o viata linistita si nu vreau sa mai vada scandaluri. Mi-e frica deoarece daca as deschide un proces, avand in vedere firea lui (prefacut si mincinos si melodramatic), as putea pierde copilul, eu as vrea sa aiba un domiciliu stabil, acum stiu ca si mama si tata are drepturi egale. As vrea macar sa avem un program stabilit( un ordin judecatoresc) pe care este obligat sa il respecte, eu nu mi-as dori sa creasca fara tata, asa mi se pare corect pentru copil, el este prioritatea.(nu razbunarile lui pe mine prin copil). Am nevoie disperata de un avocat care sa ma sfatuiasca cum sa procedez si care sa ma ajute!!!!Numai eu stiu cate nopti am stat singura acasa cu copilasul mic si el era prin discoteci si la baut si acum vrea sa fie tatal model....Si la gradinita merge si o deranjeaza pe directoare cu memorii impotriva mea....Va rog ajutati-ma!!!!!Nu vreau sa-mi ia copilasul!!!
Deschideti o actiune in instanta pentru stabilire program de vizitare.
Nu se pune problema de luat copilul. Autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti. Deschideti actiune pentru stabilirea domiciliului minorului si program de vizitare. Inainte va trebui sa mergeti la mediator asa ca incercati in aceasta faza sa stabiliti detaliile pe cale amiabila. Daca nu se poate urmati calea legala.
Nu este obligatoriu sa meargeti la mediator!!!

Obligatorie este informarea asupra beneficiilor medierii. Aceasta poate fi facuta (conform ultimelor modificari legislative) si de catre un avocat, consilier juridic, notar, procuror sau judecator.

Aceasta informare este gratuita.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Cand ati divortat ati stabilit impreuna si domiciliul copilului, ati stabilit sa fie acolo unde locuiti acum ? Daca ati stabilit locuinta copilului acolo unde locuieste si acum si va convine, nu mai cereti inca o data instantei.
Va trebui sa apelati la instanta doar pt schimbarea programului de vizita si sa dovediti ca asa cum l-ati stabilit nu functioneaza. (Nu ca nu il respectati sau ca l-ati tot modificat)
In privinta altercatiilor, n-ar trebui sa lasati lucrurile asa cand se intampla, chemati politia la fata locului.. mergeti laIML si scoateti certificat medico legal, depuneti plangere la politie apoi.
Nu mai mergeti neinsotita pe teritoriul lor ca de aia nu aveti martori.
Am semnat o conventie la notar si acolo se specifica domiciuliul copilului la mama, dar de luni-miercuri doarme la tata si eu aveam program de vizita o ora jumatate si luni si marti, si de joi pana luni dormea la mine cu program de vizita din partea lui joi si vineri cate o ora jumatate..Cand am semnat conventia locuiam intr-o garsoniera in zona dristorului (aceasta adresa este trecuta pe conventie)dar m-am mutat de acolo deoarece proprietarii mi-au spus sa plec de acolo(chiar daca am fost o chiriasa buna)deoarece nu vor scandaluri cu poiltia(el intr-o seara a batut cu picioarele in usa) si acum locuiesc in zona mihai bravu la un apartament cu 2 camere si are si copilul camera lui.Daca as merge in instanta si as cere modificarea programului, eu mi-as dori ca sa aiba un domiciliu stabil ,nu este rau daca as semna o saptamana cu o saptamana?Copilului ii place sa stea in ambele locuri.Si asa am facut o greseala ca am semnat o conventie cu un program destul de obositor pentru un copil, care il zapaceste.Daca merg insotita nu mi-l da. Imi tot spune sa vin singura.Si eu fac orice numai sa-mi vad copilul. Acum mi-l aduce jos, dar inainte spunea ca daca il vreau sa il iau de la usa lui. M-a lovit in asa fel incat sa nu am semne mari, am avut doar cateva vanatai. La politie deageaba fac plangere, ei mi-au spus ca il provoc moral si ca nu ar trebui sa mai merg acolo.Mi-au spus ca daca nu am un ordin judecatoresc cu programul copilului, conventia semnata nu are nici o valoare.El mi-a facut plangere la protectia copilului si am fost acolo impreuna sa vorbim cu d-na , el a venit cu memorii de cateva pagini numai cu lucruri rele impotriva mea,am incercat si eu sa imi spun parerea dar vorbeste numai el.Am incercat sa dezbatem problemele asupra carora nu ne intelegem,cuma ar fi si platitul gradinitei, i-am propus sa platim o luna cu o luna , d-na directoare s-a saturat sa venim cu o jumatate si jumatate si nu mai stie cui sa-i dea chitanta. El nu a fost de acord cu nimic, el a mai cerut o ora jumatate in plus de vizita si duminica.El ia singur decizii si in privinta gradinitei, vreau nu vreau trebuie sa il las unde vrea el, mi-a zis daca il in inscriu in alta parte, face scandal sa il dea afara si eu nu vreau sa fie pus copilul in aceasta situatie.A impus un program de sunat de 3 ori pe saptamana doar la ora 7, daca depasesc ora 7, nu mai am voie sa il sun(indiferent de motive).