avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere titlu prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere titlu prin instanta

Buna ziuamdetin un teren de 16 Ha extravilan la care pe baza actelor legale am adeverinta si proces verbal de punere in posesie care are mentiunea ca tine loc de titlu de proprietate pana la emiterea titlului.Mentionez ca sunt inregistrat fiscal cu acest teren si sunt impozitat de statul roman.
Deoarece incepand cu data de 17 martie 2013 a intrat in vigoare legea 165 referitoare la parcelarea terenurilor aceasta stipuleaza ca pe perioada stabilita sa nu se emita titluri de proprietate chiar daca ai punerea in posesie facuta...
Doresc sa fac cadastru la terenul meu dar fara titlu nu este posibil..deci..consider ca aceasta lege ingradeste dreptul la proprietatea privata..pot solicita in instanta obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa ateste calitatea de proprietar in absenta titlului?si daca da cam cat ar costa?

Cu multumiri...
Cel mai recent răspuns: dan_ionescu , utilizator 20:30, 17 August 2013
in opinia mea, nu

Art. 11. din lega nr 165/2013
(1) Comisiile locale si judetene de fond funciar sau, dupa caz, Comisia de Fond Funciar a Municipiului Bucuresti au obligatia de a solutiona toate cererile de restituire, de a efectua punerile in posesie si de a elibera titlurile de proprietate pana la data de 1 ianuarie 2016
(2) In situatia neindeplinirii obligatiilor in termenul prevazut la alin. (1), persoana care se considera indreptatita poate formula plangere la judecatoria in a carei raza teritoriala este situat terenul, in termen de 30 de zile. Hotararea pronuntata de instanta judecatoreasca este supusa numai apelului. Plangerea este scutita de taxa judiciara de timbru
Va multumesc mult...o seara buna
Deci asa dupa cum inteleg de la d-voastra pana in data mentionata mai sus nu am cum sa mi exercit dreptul de proprietate?deoarece v anm spus..platesc taxe statului roman...ca fiind proprietar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 165/2013 URIAS URIAS Buna ziua, O primarie trebuie sa imi elibereze titlu de proprietate pentru o suprafata de teren. Acum mi-a comunicat că ,,după deblocare procedurii ... (vezi toată discuția)
Dificultati emitere titlu proprietate dan_ionescu dan_ionescu Buna ziua,doresc sa aflu o cale de rezolvare a problemei mele... Sunt detinator cu acte de mostenire legale a unei proprietati de 16 ha teren extravilan in ... (vezi toată discuția)
Lipsa teren la punere in posesie radu16 radu16 buna ziua ,,,am o problema de fond funciar.. detin un T.P . eliberat legal pe un teren extravilan , ... (vezi toată discuția)