Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere titlu prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere titlu prin instanta

Buna ziuamdetin un teren de 16 Ha extravilan la care pe baza actelor legale am adeverinta si proces verbal de punere in posesie care are mentiunea ca tine loc de titlu de proprietate pana la emiterea titlului.Mentionez ca sunt inregistrat fiscal cu acest teren si sunt impozitat de statul roman.
Deoarece incepand cu data de 17 martie 2013 a intrat in vigoare legea 165 referitoare la parcelarea terenurilor aceasta stipuleaza ca pe perioada stabilita sa nu se emita titluri de proprietate chiar daca ai punerea in posesie facuta...
Doresc sa fac cadastru la terenul meu dar fara titlu nu este posibil..deci..consider ca aceasta lege ingradeste dreptul la proprietatea privata..pot solicita in instanta obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa ateste calitatea de proprietar in absenta titlului?si daca da cam cat ar costa?

Cu multumiri...
in opinia mea, nu

Art. 11. din lega nr 165/2013
(1) Comisiile locale si judetene de fond funciar sau, dupa caz, Comisia de Fond Funciar a Municipiului Bucuresti au obligatia de a solutiona toate cererile de restituire, de a efectua punerile in posesie si de a elibera titlurile de proprietate pana la data de 1 ianuarie 2016
(2) In situatia neindeplinirii obligatiilor in termenul prevazut la alin. (1), persoana care se considera indreptatita poate formula plangere la judecatoria in a carei raza teritoriala este situat terenul, in termen de 30 de zile. Hotararea pronuntata de instanta judecatoreasca este supusa numai apelului. Plangerea este scutita de taxa judiciara de timbru
Va multumesc mult...o seara buna
Deci asa dupa cum inteleg de la d-voastra pana in data mentionata mai sus nu am cum sa mi exercit dreptul de proprietate?deoarece v anm spus..platesc taxe statului roman...ca fiind proprietar