Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa teren la punere in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa teren la punere in posesie

buna ziua ,,,am o problema de fond funciar..

detin un T.P . eliberat legal pe un teren extravilan , inscris cu o suprafata de 0,66 ha . Am solicitat comisiei locale punerea in posesie a terenului.
A venit topograful primarie , cu harta parcelei respective , unde ma regaseam cu parcela respectiva conform TP.
Mentionez faptul ca terenul se afla la mijlocul parcelei.
A inceput masuratoarea conform hartii, si a respectat distantele inscrise , pana, LA MINE., si dupa mine .
Pe scurt ,,, a efectuat masuratoare din ambele parti ale parcelei . si terenul ramas la mijloc , mi-a fost pus in posesie. in suprafata de 0,30 ha. ,, deci aproape jumatate.
A motivat faptul ca nu mai exista teren sa -mi dea toata suprafata inscrisa .

Cum as putea sa-mi recuperez intreaga suprafata , atata timp cat pe harta ma regasesc inscris cu 0,66 ha?
De ce doar pentru ceilalti proprietari se poate respecta harta , si e valabila , iar pentru mine nu ?
Nu am si eu acelasi drept de proprietate ca si ceilalti ?
Nu e cumva discriminare ?
As putea sa-i actionez in instanta si sa solicit RESPECTAREA HARTII PARCELARE , la punerea in posesie ?

Va multumesc anticipat .

Si pe TP si pe harta parcelara se regaseste inscrisa sup. de 0,66 ha , doar in teren nu
radu16, utilizator
Sa inteleg ca in final vi s-a eliberat un proces-verbal de punere in posesie doar pentru suprafata de 0,30 ha ?
Fiind o hotărâre a comisiei locale, partea nemulţumită o poate ataca la comisia judeţeană de aplicare a legii fondului funciar, cu finalizare la judecătorie.
radu16 a scris:

buna ziua ,,,am o problema de fond funciar..

detin un T.P . eliberat legal pe un teren extravilan , inscris cu o suprafata de 0,66 ha . Am solicitat comisiei locale punerea in posesie a terenului.
A venit topograful primarie , cu harta parcelei respective , unde ma regaseam cu parcela respectiva conform TP.
Mentionez faptul ca terenul se afla la mijlocul parcelei.
A inceput masuratoarea conform hartii, si a respectat distantele inscrise , pana, LA MINE., si dupa mine .
Pe scurt ,,, a efectuat masuratoare din ambele parti ale parcelei . si terenul ramas la mijloc , mi-a fost pus in posesie. in suprafata de 0,30 ha. ,, deci aproape jumatate.
A motivat faptul ca nu mai exista teren sa -mi dea toata suprafata inscrisa .

Cum as putea sa-mi recuperez intreaga suprafata , atata timp cat pe harta ma regasesc inscris cu 0,66 ha?
De ce doar pentru ceilalti proprietari se poate respecta harta , si e valabila , iar pentru mine nu ?
Nu am si eu acelasi drept de proprietate ca si ceilalti ?
Nu e cumva discriminare ?
As putea sa-i actionez in instanta si sa solicit RESPECTAREA HARTII PARCELARE , la punerea in posesie ?

Va multumesc anticipat .

Si pe TP si pe harta parcelara se regaseste inscrisa sup. de 0,66 ha , doar in teren nu
Mentionez ca nu am semnat si nu mi s-a eliberat nici un proces verbal de punere in posesie , ci doar am ramas cu suprafata de teren de 0,33 ha

nu am semnat nici un proces verbal de punere in posesie ... si in titlu si pe harta este trecuta suprafata de 0,66 ha .
am ramas cu terenul de 0,30 ha