Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie

buna ziua ..
detin un TP , eliberat legal pe un teren extravilan , in sup . de 0,66 ha.
Am solicitat comisiei locale punerea in posesie a terenului .
S-a prezentat topograful primariei , cu harta parcelei , unde ma regaseam inscris conform TP cu sup de 0,66ha.
S-au efectuat masuratorile , dar in teren nu mai exista suprafata la care avem dreptul,
Mentionez ca parcela se regaseste la mijlocul tarlalei.
Pe scurt a masurat din ambele capete , si terenul ramas la mijloc in sup. de 0,33 mi-a fost incredintat.
A respectat harta parcelara cu dimensiunile parcelelor , pana la mine si dupa mine .
Deci pentru ceilalti proprietari este valabila harta si se respecta , iar pentru mine nu .
A motivat faptul ca nu m ai exista teren sa fiu pus in posesie cu toata sup. de 0,66 ha.
Nu cumva este o discriminare ?
NU am acelasi drept de proprietate ?
As putea actiona comisia locala ,in instanta , si sa solicit respectarea hartii parcelare ?
As fi inteles faptul daca nu ma regaseam pe acea harta , dar atata timp cat ma regasesc pe acea harta cu intrega sup., nu am acelasi drept ?

Mentionez ca pentru terenul care mi-a ramas si pus in posesie ( 0,33 ha )
nu am semnat nici un proces verbal de punere in posesie.
Pentru diferenta de teren faceţi somatie catre primarie si cereţi punerea în întârziere si chirie pe mp.