avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie

buna ziua ..
detin un TP , eliberat legal pe un teren extravilan , in sup . de 0,66 ha.
Am solicitat comisiei locale punerea in posesie a terenului .
S-a prezentat topograful primariei , cu harta parcelei , unde ma regaseam inscris conform TP cu sup de 0,66ha.
S-au efectuat masuratorile , dar in teren nu mai exista suprafata la care avem dreptul,
Mentionez ca parcela se regaseste la mijlocul tarlalei.
Pe scurt a masurat din ambele capete , si terenul ramas la mijloc in sup. de 0,33 mi-a fost incredintat.
A respectat harta parcelara cu dimensiunile parcelelor , pana la mine si dupa mine .
Deci pentru ceilalti proprietari este valabila harta si se respecta , iar pentru mine nu .
A motivat faptul ca nu m ai exista teren sa fiu pus in posesie cu toata sup. de 0,66 ha.
Nu cumva este o discriminare ?
NU am acelasi drept de proprietate ?
As putea actiona comisia locala ,in instanta , si sa solicit respectarea hartii parcelare ?
As fi inteles faptul daca nu ma regaseam pe acea harta , dar atata timp cat ma regasesc pe acea harta cu intrega sup., nu am acelasi drept ?

Mentionez ca pentru terenul care mi-a ramas si pus in posesie ( 0,33 ha )
nu am semnat nici un proces verbal de punere in posesie.
Cel mai recent răspuns: ContSters331913 , utilizator 16:29, 29 Octombrie 2014
Pentru diferenta de teren faceţi somatie catre primarie si cereţi punerea în întârziere si chirie pe mp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa teren la punere in posesie radu16 radu16 buna ziua ,,,am o problema de fond funciar.. detin un T.P . eliberat legal pe un teren extravilan , ... (vezi toată discuția)
Greseli in titlu de proprietate agromav agromav arenda cca 100 hectare,in tarlaua x,parcela y sunt 2 proprietari cu acte in regula(adica,in tarlaua x,parcela 1,o persoana cu suprafata de 0.50 ha,si alta ... (vezi toată discuția)
Recurs fond funciar ContSters206369 ContSters206369 Buna ziua…. Revin cu o problema .si sper sa nu plictisesc… in 1990, am fost pusi in posesie pe o suprafata de teren mai multe persoane ... (vezi toată discuția)