Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnarea chitantelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnarea chitantelor

Buna ziua!

As avea o nelamurire. Am fost la o banca sa platesc niste facturi intr-un cont si la sfarsit am avut de semnat destul de multe chitante si fiind zorit de casierita de acolo imi este teama sa nu fi sarit peste vreo chitanta si sa o las nesemnata.

In cazul in care nu am semnat vreo chitanta din greseala, ce se poate intampla?
Aveti la dvs. un exemplar al chitantelor semnate de casier pentru fiecare suma platita ? Daca da, din punctul dvs. de vedere totul este bine pentru ca aveti dovada platii care poate fi folosita in orice imprejurare.
Da, am primit cate un exemplar de chitanta semnat de casier pentru fiecare suma platita. Initial imi facusem griji ca poate au anulat tranzactia daca lipsea semnatura mea pe vreo chitanta, probabil sunt eu mai paranoic, de aceea am vrut sa ma asigur ca e totul in regula, nestiind exact care este procedura bancilor in ce priveste gestionarea chitantelor si asa mai departe.
Asadar, desi am inteles ca in cazul meu nu exista riscuri deoarece am chitantele semnate de casier si probabil am semnat toate chitantele, as dori, daca se poate, ca cineva sa imi explice care este procedura bancilor in ce priveste gestionarea chitantelor, adica ce face banca cu ele, la ce sunt folosite, in ce cazuri se apeleaza la ele etc.
littlemouse, utilizator
littlemouse a scris:

Asadar, desi am inteles ca in cazul meu nu exista riscuri deoarece am chitantele semnate de casier si probabil am semnat toate chitantele, as dori, daca se poate, ca cineva sa imi explice care este procedura bancilor in ce priveste gestionarea chitantelor, adica ce face banca cu ele, la ce sunt folosite, in ce cazuri se apeleaza la ele etc.

Banca a emis chitanta pt ca a incasat bani de la d-voastra. Potrivit ordin 3512/2008 chitanta este document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unităţii.
Ioan Petru Butariu, Contabil