Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... infractiunea de viol
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

infractiunea de viol

daca 2 persoane intretin succesiv, prin constrangere, raporturi sexuale cu victima:
a) se va retine coautoratul la infractiunea de viol
b) ambele persoane sunt autori ai infractiunii de viol
c) actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate
raspuns: a) b) si c)
raspuns corect b. Actiunea penala se pune in miscare din oficiu pentru ca este vorba de forma agravata a infractiunii