Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura prestãri servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura prestãri servicii intracomunitare

Salut,

Am o mică întrebare.

Am un PFA neplătitor de TVA pe partea de consultanţă de marketing şi acum am prins un contract cu o firmă din Polonia. Cum emit factura către ei? În Euro Fără TVA?

Trebuie sa declar ceva la ANAF înainte să semnez contractul şi să realizez factura?

Mulţumesc!

Buna ziua,

Pentru livrare/prestare intracomunitara PFA trebuie sa se inscrie si in Registrul operatorilor intracomunitari, inregistrare care se efectueaza concomitent cu inregistrarea in scopuri de TVA pentru prestarea de operatiuni intracomunitare in conformitate cu prevederile art. 153^1.

Factura se emite in valuta negociata, la data prestarii serviciului, completata cu toate informatiile impuse prin art. 155 alin. (19) din Codul fiscal, inclusiv codul de inregistrare in scopuri de TVA obtinut ca urmare a depunerii declaratiei cod 091 si codul de inregistrare in scopuri de TVA primit de la beneficiar, dupa ce a verificat si a stabilit ca acesta este valid.
Pe factura inscrie mentiunea “neimpozabil in Romania cf. art. 133 alin. 2 si art. 152 alin. 1 din Codul fiscal.
Pentru prestarile intracomunitare vor aparea obligatii declarative noi si anume:

- se evidentiaza facturile emise in jurnalul de vanzari
- se declara fiscal in Decontul de TVA cod 300 si in Declaratia recapitulativa cod 390.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Inregistrare pe art.153 indice 1 nu depune D 301?
Se poate inregistra si in scopuri de tva pe 153-in acest caz depune D 300
Asa este.
D 301 se depune doar pentru achizitii nu si pentru prestari servicii intracomunitare.Mea culpa.