Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare, parinte-copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare, parinte-copil

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la un caz.

parinti divortati, au impartit bunurile, mai departe fiecare a achizitionat cate un apartament. tatal a facut vanzare cumparare pe apartamentul sau unuia dintre cei 4 copii cu clauza de intretinere. au trecut 15 ani. tatal nu a primit nici un ban la vanzare si nici nu a fost ajutat sau intretinut vreodata din acel moment. nu stie la ce notar au mers, a fost dus, nu are nici un exemplar din contract. tatal poate ataca in prezent in instanta contractul? cum ramane cu ceilalti 3 copii, care nu au stiut de intelegere si au aflat tarziu. cum ramane cu rezerva succesorala? cum se procedeaza? va multumesc
eu-ro, utilizator
Buna ziua,
Da, contractul poate fi reziliat, pentru neplata sau neprestarea intratinerii. Doar tatal are dreptul la actiune, daca este in viata, sau ceilalti mostenitori, dupa moartea sa.
chiar si dupa 15 ani? nu a intervenit cumva prescriptia? multumesc
Numai daca motivul pentru reziliere este mai vechi de 3 ani. Daca in ultimii 3 ani nu s-a prestat intretinere, va puteti limita la acest motiv pentru a cere rezilierea.
tatal nu a primit nici un ajutor, nimeni nu are vreo dovada ca i a dat ceva. copilul care a primit apartamentul poate contesta cumva? multumesc
Ce se conteste copilul? Se poate apara in Instanta. tatal nu reziliaza el, cere in Instanta rezilierea contractului de intretinere.