Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezolutiune contract de vanzare cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezolutiune contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. Prescriptie?

In anul 2009 am incheiat un contract de v-c cu o clauza de intretinere in favoarea vanzatorilor, incepand de la data autentificarii contractului , pe tot restul vietii acestora.
Imediat am plecat din tara cu treaba.
Nu am respectat clauza de intretinere nici macar o luna de la data incheierii contractului.
Acum debitorii prestatiei de inrtetinere m-au notificat ca nu am respectat clauza de intretinere si ca ei vor cere in instanta rezolutiunea acestui contract.

Considerati ca se poate vorbi de prescriptia dreptului la actiune privind rezolutiunea contractului de v-c pentru neachitarea obligatie de intretinere, daca vanzarea a avut loc in anul 2009 iar actiunea va fi introdusa in 2013?
Termenul curge de la neindeplinirea obligatiei contractuale.
Pe prescriptie cum credeti nu o sa mearga.
Trebuie sa va aparati pe fond.
În opinia mea nu se poate vorbi despre prescripţia dreptului la acţiune .Obligaţia de întreţinere este o obligaţie de a face şi subzistă pe toată durata vieţii creditorului obligaţiei de întreţinere. Este dreptul său de a cere obligarea debitorului obligaţiei de întreţinere să execute contractul sau să ceară rezoluţiunea , ori chiar să solicite transformarea obligaţiei de întreţinere în plata unei sume de bani , cu titlu de rentă viageră,dacă debitorul întreţinerii nu-şi execută obligaţia iar neexecutarea obligaţiei îi este
imputabilă acestuia.
Exista termen de prescriptie si o simpla neindeplinire poate genera inceperea curgerii termenului.
Nu se poate cere rezolutiunea pentru neindeplinirea obligatiei in urma cu 4 ani.
Am avut caz concret solutionat.
Totuşi,care ar fi temeiul legal?

Uitaţi o mică speţă, unde acţiunea reclamantei a fost admisă ,deşi aceasta făcut dovada faptului că :
A mai arătat că pârâţii nu i-au acordat nici un fel de întreţinere începând chiar imediat

după încheierea contractului şi până în prezent, nu i-au dat nici un fel de alimente sau

medicamente.

Din depoziţiile martorilor V şi B rezultă faptul că pârâţii nu au mers în gospodăria
reclamantei din S unde locuieşte de mai mult timp, nu au ajutat-o în gospodărie, nu i-au acordat
întreţinerea necesară, nu i-au procurat medicamente, cuantumul pensiei este redus nefiind
suficient pentru acoperirea cheltuielilor de întreţinere şi în acelaşi timp reclamanta apelează la
serviciile vecinilor pentru rezolvarea problemelor gospodăreşti.

Detalii: [ link extern ]
Termenul de 3 ani curge de la data neefectuarii ultimei prestatii.

Deci, termenul se calculeaza incepand de la momentul de la care nu a fost executata prestatia, dar in raport de termenul de prescriptie.Daca in urma cu 5 ani nu a executat un an obligatia contractuala, dar ulterior a executat-o opereaza termenul de prescriptie.
Daca ultima prestatie a fost efectuata in urma cu 2 ani se afla in interiorul termenul de prescriptie.

Existau si instante care invocau din oficiu prescriptia.
Am avut noroc in aceasta privinta deoarece s-a invocat in favoarea mea si clientul dorea sa o lungim cat mai mult desi pe fond aveam dreptate.Insa, in apel s-a trimis spre rejudecare.A cam fost corect...sa se trimita spre rejudecare...
Dupa aceea, dupa vreo 4 ani s-a stabilit ca obligatia a fost executata.
Clientul isi dorea sa dureze cat mai mult procesul...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat