Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor inmormantare copil cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor inmormantare copil cu handicap

Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie in legatura cu ajutorul de inmormantare la un copil cu handicap, copilul a fost minor. Care dintre parinti pot beneficia de acest ajutor? (unul dintre parinti a fost ca insotitor al copilului iar celalalt fiind pensionar cu pensie pentru persoane cu handicap), la cat se ridica acest ajutor? - MULTUMESC FRUMOS! :rtfm:
Daca tatal copilului are pensie de invaliditate (nu indemnizatie de handicap) se poate adresa Casei de Pensii pentru a primi ajutorul de deces pentru copil.