Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea in grad a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea in grad a functionarilor publici

ma intereseaza daca conform noii HG NR. 611/2008 se impune solicitarea avizului pentru sustinerea examenului de promovare si in cu cat timp inainte trebuie solicitat de la ANFP
Potrivit art. 125 si art. 126 din H.G. nr. 611/2008, actualizata, examenul sau concursul de promovare in grad se organizeaza cu avizul ANFP.
Avizul trebuie solicitat cu cel putin 45 de zile inainte de data organizarii probei scrise a concursului (art. 126 face trimitere la art. 21, alin. 1).
Gabriela Pintea, Consilier juridic