Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa de serviciu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa de serviciu

Daca este legal ca un restaurant sa perceapa o taxa de serviciu de 10% la nota de plata,aceasta taxa fiind evidentiata si pe nota de plata si pe bonul fiscal ?
Recunosc, nu am vazut in Romania, pana acum.Era pe vremuri o remiza care se trecea pe nota de plata.Dar la ce fel de serviciu v-ati gandit?Toate serviciile ar trebui sa se regaseasca in pretul final.
Se mai practica si la alte restaurante,dupa cum este tips-ul la americani.Nu de curand se punea problema impozitarii bacsisurilor si "spagilor".Dar in acest caz daca apare pe bunul fiscal scos de casa de marcat fiscala inseamna ca restaurantul se inregistreaza cu suma respectiva si plateste impozitele de rigoare si pe aceasta suma.Intrebarea era daca aceasta taxa de serviciu (sau bacsis) trecute pe nota de plata este legala sau nu.Din punct de vedere fiscal pare ok.
Din punct de vedere fiscal da, numai ca nu stiu unde ar putea fi incadrat legal acest serviciu.
Unde se incadra remiza de 10% care aparea pe nota de plata inainte de 1990 ? Dupa 1990 a disparut ca urmare a concurentei clientii avand optiunea de a nu mai veni la acel restaurant daca aceasta taxa de serviciu ii deranjeaza...