Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vehicul respins la RAR la identificare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vehicul respins la RAR la identificare

Buna ziua. Societatea noastră a achiziţionat o remorcă din Germania. Când ne-am prezentat la RAR pentru înmatriculare, aceştia au constatat că seria şasiului a fost modificată. A fost sesizată poliţia. În cele din urmă, procurorul a emis rezoluţie de neîncepere a urmăririi penale, constatând că noi nu ne facem vinovaţi de falsificarea seriei. Ne-am întors la RAR şi am solicitat identificarea. Ni s-a comunicat, în scris, refuzul. Au motivat cu faptul că, întrucât seria poansonată a şasiului şi plăcuţa constructorului sunt modificate, remorca noastră este respinsă la identificare.
Nu ştiu dacă v-aţi mai întâlnit cu astfel de cazuri, dar noi chiar nu ştim ce să facem acum. Am plătit mulţi bani pe respectiva remorcă şi nu o putem folosi de cca un an de zile, iar acum ni se comunică refuzul RAR, ceea ce înseamnă, de fapt, că nu putem înmatricula vehiculul.
Are cineva vreo idee, ce am putea face?
Mulţumesc frumos.
In urma cercetarilor nu s-au identificat autorii modificarii seriei sasiului?
Luati legatura cu vanzatorul, probabil ca ati si luat-o si solicitati restituirea contravalorii remorcii sau intentati actiune in instanta impotriva vanzatorului.
Sunt des intalnite situatiile cu care va confruntati si dvs,inclusiv la autoturisme,in special cele provenind din anumite tari cu parcuri auto
Pentru raspuns la obiect,lipsesc detalii esentiale
In documentele remorcii sunt precizate modificari/completari ?
Daca exista diferente de serii neconsemnate in documentele remorcii,pe cale de consecinta,nu RAR este responsabil ci vanzatorul
Astfel de probleme se solutioneaza greu,obliga la efort financiar,consum nervos
Am avut o situatie similara cu un autoturism provenienta Canada,care in anul 2000,dupa ce initial a facut obiectul verificarii ,i s-a aplicat timbrul de omologare,dupa ce proprietarul a efectuat 3 ITP-uri,cu ocazia instrainarii,in anul 2006 tot RAR a refuzat eliberarea documentelor motivand ca exista neclaritati asupra datelor de identificare
Proprietarul,cunoscand ca nu a intervenit asupra placutelor si seriilor autoturismului,a fprmulat plangere la parchet impotrva RAR
Procesul a durat 8 ani,in final proprietarul dupa efectuarea a 4 expertize tehnice,a avut castig de cauza si a redobandit dreptul de a utiliza si a circula neingradit cu auto pe drumurile publice

Parchetul a dat rezoluţie de neîncepere a urmăririi penale pentru noi, dar nu a continuat cercetările pentru stabilirea autorilor falsului.
Vânzătorul este din Germania, un dealer profesionist. Încă nu l-am contactat, dar noi am prefera să reuşim înmatricularea, chleutielile cu returnarea remorcii ar fi prea mari.

În documentele remorcii (certificatul de înmatriculare, cartea de conformitate) apare seria de pe şasiu, cea modificată. Pe ultimul ITP efectuat în ţara de origine, apare menţiunea că seria de pe şasiu este alterată.
Am luat legătura şi cu cel care a adus remorca din Germania. Ne-a zis că nu e singurul caz şi că în celelalte cazuri RAR-ul a aplicat un nr de identificare şi a făcut menţiunea că vehiculul nu poate părăsi ţara şi nu poate fi vândut, dar nu a refuzat identificarea acestuia.
Având în vedere că suntem de bună credinţă, nu există o soluţie şi pentru cazul nostru?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Contactati conducerea RAR,analizati posibilitatea retinerii modificarilor in documentele remorcii ale seriilor,eventual prezentarea de declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu sunteti raspesnsobili pentru modificarile din documentele remorcii
Prpuneti inclusiv efectuarea de expertiza tehnica care sa concluzioneze asupra inlocuirii seriei de sasiu
Totodata solicitati vanzatorului sa va puna la dispozitie documentele in temeiul carora au fost modificate datele initiale din cartea de identitate a remorci
Teoretic in baza documentelor precizate,RAR ar trebui sa inmatriculeze remorca
Daca aceasta varianta nu este acceptata,nu va ramane decat formularea de plangere la parchet impotriva RAR